Navigācijas ceļš

ES par soli tuvāk banku savienībai - 14/12/2012

ES vadītāji

Tiekoties ierastajā gada beigu sanāksmē Briselē 13. decembrī, ES valstu prezidenti un premjerministri eirozonas valstis pietuvināja banku savienībai.

Pēc vienošanās, ko finanšu ministri panāca 13. decembra rīta agrumā, ES līderi tālākajā dienas gaitā deva zaļo gaismu banku savienības izveidei.

Vienošanās paredz, ka Eiropas Centrālā banka (ECB) tieši uzraudzīs eirozonas bankas, un tas, iespējams, notiks no 2014. gada janvāra. Vienotais uzraudzības mehānisms ir izveidots eirozonas valstīm, bet tajā drīkst piedalīties arī citas ES valstis.

Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu bija priecīgs par šo vienošanos, jo tā parādot, ka ES un eirozona nejoko. “Mēs nepacietīsim, ja kādu no eirozonā esošajām 6000 bankām uzraudzīs nepietiekami stingri,” viņš uzsvēra.

Vēl tikai jāvienojas par banku kapitāla noteikumiem un par atsevišķu ES valstu banku noregulējuma un noguldījumu garantiju sistēmu standartizāciju. Komisija 2013. gadā sagatavos priekšlikumus, kā to paveikt.

Eiropas Komisija ierosinājusi darba kārtībā iekļaut arī ciešākas Eiropas Savienības projektu DeutschEnglishfrançaisportuguês . Šo projektu izziņoja novembrī, un tas paredz pilnīgu ekonomisko, monetāro, budžeta un politikas integrāciju. Šāda ciešāka koordinācija ir svarīga, lai nodrošinātu ES mēroga ekonomisko problēmu risinājumu saskaņotību un līdz ar to arī efektivitāti.

Plāns mudina ES valstis nākamo 18 mēnešu laikā:

  • īstenot jau apstiprinātās vai paredzētās reformas labākas ekonomikas un budžeta pārvaldības jomā;
  • vienoties par noteikumiem attiecībā uz iejaukšanos, ja bankām ir finansiālas grūtības;
  • apstiprināt ES budžetu 2014.-2020. gadam DeutschEnglishfrançais .

Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu, uzrunājot ES valstu un valdību vadītājus Briselē, uzsvēra nepieciešamību nekavējoties rīkoties saistībā ar šo projektu. Viņš mudināja ES valstis turpināt iesāktās reformas.

Priekšsēdētājs Barrozu aicināja ES vadītājus arī vienoties par to, kā būtu ieviešama ekonomiskā un monetārā savienība. Komisija uzskata, ka tas būtu jānosaka ar ES pamatlīgumiem, līdz ar to projekts paredz izmaiņas šajos līgumos. Turpmāk jaunus pasākumus apstiprinātu tikai tad, ja ekonomiskā disciplīna un pārskatatbildība būtu līdzsvarā ar solidaritāti.

Projektā paskaidrots, ka valstīm, kas iesaistās ekonomikas un monetārajā savienībā, ir jārīkojas dinamiskāk un izlēmīgāk nekā Eiropas Savienībai tās veselumā. Vienlaikus tām jāpaliek uzticīgām tai politikai, kas skar visas 27 ES valstis.

Sanāksmes dalībnieki savukārt aicināja līdz 2013. gada jūlijam nākt klajā ar konkrētākām idejām un priekšlikumiem par īstenošanas termiņiem.

Šajā 13. un 14. decembrī aizvadītajā sanāksmē runāja arī par pieteikumiem dalībai ES, ārpolitikas jautājumiem un aizsardzību. Šobrīd Komisija lūko kāpināt ES aizsardzības nozares efektivitāti un konkurētspēju.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites