Cesta

EU o krok blíže vzniku bankovní unie - 14/12/2012

Vedoucí představitelé EU

Prezidenti a předsedové vlád členských států EU se 13. prosince na svém posledním letošním jednání dohodli na vzniku bankovní unie.

Na základě dohody mezi ministry financí, která byla uzavřena časně ráno 13. prosince, posvětili týž den vedoucí představitelé návrh na vytvoření bankovní unie.

Jejím prostřednictvím bude Evropská centrální banka možná již od ledna 2014 přímo dohlížet na banky eurozóny. Jednotný mechanismus dohledu je určen především země eurozóny, ale otevřen zůstává i pro ostatní členské státy.

Předseda Komise José Manuel Barroso dohodu přivítal. Podle jeho slov prokázala, že Evropská unie a eurozóna jsou nadále akceschopné. „Žádná z 6000 bank eurozóny by neměla existovat bez řádného dohledu,“ dodal Barroso.

Jako další přijde na řadu dohoda o pravidlech pro bankovní kapitál a o harmonizaci vnitrostátní strategie řešící problémů bank a pojištění vkladů. Příslušné návrhy Komise předloží v příštím roce.

Na zasedání, které proběhlo 13. a 14 prosince byl k diskusi dále předložen plán na těsnější Unii DeutschEnglishfrançaisportuguês . Příslušná jednání byla zahájena v listopadu. Jde o strategii úplné hospodářské, měnové, rozpočtové a politické integrace. Užší koordinace by měla zajistit, že řešení hospodářských problémů v EU bude napříště jednotné a účinnější.

Podle plánu by EU měla v následujících 18 měsících:

  • provést reformy, jež se týkají zlepšení správy ekonomických a rozpočtových záležitostí a které již byly schváleny nebo se připravují
  • dohodnout se na podobě opatření přijímaných v případech, kdy se banky dostanou do finanční tísně
  • schválit rozpočet EU na období 2014–2020 DeutschEnglishfrançais .

Předseda Komise José Manuel Barroso v proslovu k představitelům států zdůraznil, jaký má prosazení návrhu význam. Na členské státy pak apeloval, aby pokračovaly v reformách.

Požádá rovněž vedoucí představitele EU, aby se dohodli na dalších krocích směrem k hospodářské a měnové unii. Komise navrhuje, aby byl výsledek zanesen do zakládajících smluv EU. To znamená, že budou muset být pozměněny. Veškerá nová ujednání pak budou muset být v souladu s principy hospodářské kázně, odpovědnosti a solidarity.

Návrh uvádí, že země, které k hospodářské a měnové unii přistoupí, musejí jednat rychleji a rozhodněji než EU jako celek a zároveň respektovat podobu politik, jimiž se řídí celý blok.

Na zasedání byl vznesen požadavek, aby byly do června 2013 k dispozici návrhy konkrétních opatření a jejich rozvrh.

Jednalo se rovněž o žádostech o členství v EU a o otázkách zahraniční politiky a obrany. Komise v současné době pracuje na zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti obranného sektoru Unie.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy