Cesta

Plán na větší integraci unie - 29/11/2012

Puzzle s vlajkou EU a s jedním vychýleným dílkem. Zespodu prosvítá světlo. © iStock / Eduard Härkönen

Návrh mapuje cestu k úplné hospodářské, měnové, rozpočtové a politické integraci.

Od počátku finanční krize přijala EU opatření k vytvoření užších hospodářských a měnových vztahů mezi členskými státy. Užší koordinace usnadňuje členským státům sladit jejich reakci s hlavními ekonomickými úkoly EU a také pomáhá v úsilí o podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti.

Toto úsilí zahrnuje balíček 6 nařízení EU English (en) , která mají zlepšit monitorování a kontrolu rozpočtu a veřejného dluhu členských států. Ostatní opatření se týkají posílení kontroly zemí eurozóny s nadměrným rozpočtovým schodkem.

V říjnu 2012 se vedoucí představitelé zemí EU dohodli, že postoupí dále a vyzvali Komisi k předložení návrhů na vytvoření bankovní unie, fiskální unie, hospodářské unie a politické unie.

Komise nyní předložila podrobný plán , který stanoví kroky k dosažení těchto cílů. V následujících 18 měsících by EU měla:

  • provést reformy, jež se týkají zlepšení správy ekonomických a rozpočtových záležitostí a které již byly schváleny nebo se připravují
  • stanovit společná pravidla pro zásahy, jestliže se banky dostanou do finančních potíží – tím by se doplnily návrhy na bankovní dohled EU
  • schválit rozpočet EU na období 2014–2020 DeutschEnglishfrançais – poté, co tak učiní, by měl být vytvořen samostatný rozpočet, který zemím EU pomůže dokončit hospodářské reformy.

Co se týče koordinace daňových politik a politiky zaměstnanosti, EU by měla v příštích pěti letech jít ještě dále. V zemích eurozóny by byl k dispozici společný rozpočet, což by pomohlo těm zemím, jejichž hospodářství se dostane do obtížné situace.

Tento rozpočet by se opíral o tzv. fond pro umoření dluhu a pomáhal by zemím snižovat vysoký státní dluh na udržitelnou úroveň. Země, které by tento fond využívaly, by se musely podřídit přísným pravidlům. V eurozóně by se také mohly společně vydávat eurobondy – dluhopisy k získání finančních prostředků na kapitálových trzích.

Po pěti letech by EU mohla učinit další kroky k vytvoření úplné bankovní, rozpočtové a hospodářské unie a posléze i politické unie. Posledně zmíněné kroky by vyžadovaly změny smluv EU a větší demokratickou odpovědnost.

Plán je příspěvkem Komise k návrhům na těsnější unii, o kterých budou vedoucí představitelé zemí Unie jednat na svém zasedání ve dnech 13. až 14. prosince 2012.

Spolu s tímto plánem předložila Komise rovněž analýzu růstu na rok 2013 pdf - 109 KB [109 KB] български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) . Jedná se o začátek tzv. evropského semestru, což je každoroční šestiměsíční cyklus, během něhož členské státy konzultují a koordinují své hospodářské a rozpočtové politiky.

Plán EU na pevnější unii

Analýzu růstu EU na rok 2013 a související návrhy

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy