Navigačný riadok

Jarná prognóza: pomalé zotavenie - 11/05/2012

Ruky na binokulárnom ďalekohľade položenom na stĺpcovom grafe © istock/RBFried

Hospodárstvo EÚ sa v súčasnosti podľa odhadov nachádza v miernej recesii. V druhom polroku sa však očakáva pomalá obnova.

Podľa jarnej prognózy English uverejnenej 11. mája sa tento rok očakáva v EÚ stagnácia reálneho GDP a jeho mierny pokles v eurozóne. Preukázalo sa však, že kroky prijaté EÚ na riešenie dlhovej krízy pomohli uvoľniť napätie na finančných trhoch. Za predpokladu, že dôjde k návratu určitej miery dôvery investorov a spotrebiteľov, sa očakáva postupná obnova domáceho dopytu.

V druhom polroku 2012 sa očakáva rast, ktorý by sa mal zrýchliť v roku 2013. Podľa odhadov by mal HDP v tomto roku v EÚ stagnovať a v eurozóne dokonca klesnúť o 0,3 %. V roku 2013 by mal stúpnuť o 1,3 % v EÚ a o 1,0 % v eurozóne.

Situácia však naďalej ostáva nestabilná a tempo obnovy bude medzi krajinami Únie nerovnomerné, a to najmä v dôsledku rozličných štrukturálnych problémov, finančných nákladov a udržateľnosti verejných financií.

Očakávaný návrat k rastu by mohol zlepšiť podmienky na trhu práce v roku 2013. Na miere nezamestnanosti sa to však prejaví s určitým oneskorením. Jej výška na roky 2012 a 2013 sa prognózuje na úrovni 10,3 % v EÚ a 11 %v eurozóne.

Napriek poklesu produkcie v roku 2011 sa stav verejných financií v EÚ výrazne zlepšil. V rokoch 2012 a 2013 by mali rozpočtové schodky ďalej klesať.

Takisto sa očakáva postupný pokles inflácie, ktorej miera by v roku 2013 mala dostať pod 2 %.

Viac o hospodárskych prognózach EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy