Ścieżka nawigacji

Wiosenna prognoza: w kierunku powolnego ożywienia gospodarczego - 11/05/2012

Dłonie kładące lornetkę na kartce z wykresem kolumnowym © istock/RBFried

Szacuje się, że gospodarka UE znajduje się obecnie w fazie umiarkowanej recesji. Jednak w drugiej połowie roku możemy spodziewać się niewielkiego ożywienia gospodarczego.

Wiosenna prognoza gospodarcza English , opublikowana 11 maja, przewiduje brak wzrostu realnego PKB w UE i jego nieznaczny spadek w strefie euro. Jednak kroki podjęte przez UE mające na celu rozwiązanie kryzysu zadłużenia przyczyniły się do złagodzenia napięć na rynku finansowym. Wraz z odzyskaniem zaufania inwestorów i konsumentów, można oczekiwać stopniowego wzrostu popytu krajowego.

W drugiej połowie 2012 roku wzrost gospodarczy znowu ma się ożywić, a w 2013 r. – nabrać tempa. Na ten rok przewiduje się brak wzrostu realnego PKB w UE i jego spadek o -0,3 proc. w strefie euro. Natomiast na rok 2013 przewiduje się wzrost na poziomie 1,3 proc. w UE i 1,0 proc. w strefie euro.

Niemniej jednak sytuacja nadal będzie niestabilna, a tempo ożywienia będzie nierównomierne w różnych krajach UE, w szczególności z powodu różnych problemów strukturalnych, kosztów finansowania i zrównoważenia finansów publicznych.

W 2013 r. oczekiwany powrót wzrostu gospodarczego powinien doprowadzić do poprawy sytuacji na rynkach pracy. Jednak upłynie trochę czasu, zanim spadnie stopa bezrobocia: w latach 2012-13 prawdopodobnie utrzyma się na poziomie wynoszącym 10,3 proc. w UE i 11 proc. w strefie euro.

Mimo spowolnienia gospodarczego w roku 2011 finanse publiczne w UE znacznie się poprawiły. Na lata 2012-13 przewiduje się dalszą redukcję deficytów publicznych.

Inflacja powinna zaś zmniejszać się stopniowo i nie powinna przekroczyć poziomu 2 proc. w 2013 r.

Więcej na temat prognoz gospodarczych UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki