Navigačný riadok

Registrácia auta v zahraničí bez zbytočných prieťahov - 10/04/2012

Svetlo auta a cesta © iStock/Olaru Radian-Alexandru

Štandardné pravidlá EÚ o registrácii vozidiel by zjednodušili ich prevoz do iných členských štátov EÚ a znížili by súvisiace náklady .

Vybavenie nových poznávacích značiek pri presťahovaní sa do zahraničia môže byť zložitý proces. Vodiči musia často prejsť komplikovaným a finančne náročným postupom registrácie, čomu by sa však dalo predísť.

Problémy súvisiace s registráciou vozidla považujú Európania za najväčšiu prekážku English , ktorá je spojená s presťahovaním sa, prácou či cestovaním v inom štáte EÚ.

Komisia sa rozhodla tento problém riešiť a navrhuje súbor spoločných pravidiel pre registráciu vozidiel, ktoré sú natrvalo prevezené do iného štátu v rámci EÚ. Tento návrh by priniesol zjednodušenie registrácie, obmedzenie administratívnych formalít a nákladov.

Komisia odhaduje, že ak dôjde k schváleniu tohto návrhu DeutschEnglishfrançais , podnikatelia, vodiči a registračné orgány by ročne ušetrili približne 1,45 miliardy EUR. Návrhom by sa:

  • obmedzili administratívne formality opätovnej registrácie osobných vozidiel, malých nákladných vozidiel, autobusov a nákladných áut, ak sa vodič sťahuje do iného členského štátu EÚ – lehota na opätovnú registráciu by bola 6 mesiacov;
  • zrušila povinnosť opakovanej kontroly technického stavu. Zároveň by sa zrušili niektoré postupy pre kupujúcich a predávajúcich ojazdených vozidiel z iného členského štátu EÚ.
  • osoby, ktoré sú zamestnané v inom členskom štáte EÚ a používajú služobné vozidlo registrované ich zamestnávateľom v tomto štáte, vyhli registrácii v ich domovskom štáte;
  • zrušila povinnosť opätovnej registrácie, ak vodič strávi časť roka na dovolenke v inom členskom štáte EÚ;
  • spoločnostiam poskytujúcim prenájom vozidiel umožnil prevoz vozidiel v dovolenkových obdobiach do iného štátu EÚ bez potreby ich opätovnej registrácie.

Ďalšie kroky

Tento návrh sa stane záväzným právnym predpisom až po schválení vládami členských štátov EÚ a Európskym parlamentom.

Tento rok Komisia tiež plánuje objasniť pravidlá EÚ týkajúce sa poplatkov za registráciu vozidiel a cestnej dane. Navrhne spôsoby, ktoré umožnia predchádzať dvojitému zdaneniu prevezených áut a odstrániť prekážky cezhraničnému prenájmu áut.

Ide o súčasť širšieho balíka návrhov DeutschEnglishfrançais , ktorými chce Komisia pomôcť ľuďom pri lepšom uplatňovaní ich práv vyplývajúcich z občianstva EÚ.

Komisia napríklad navrhla posilnenie práva na konzulárnu ochranu v zahraničí DeutschEnglishfrançais . Jej ďalší návrh upravuje riešenie problémov cezhraničného zdaňovania dedičstva DeutschEnglishfrançais .

Viac o vašich právach občana EÚ.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy