Cesta

EU chce zjednodušit registraci aut v zahraničí - 10/04/2012

Detailní záběr předního světla vozidla © iStock / Olaru Radian-Alexandru

Jednotné předpisy EU by usnadnily a zlevnily zaregistrování vozidla v jiné zemi EU.

Registrace vozidla v cizině může být spojená s řadou nepříjemností. Řidiči se často musí potýkat s nákladnou a zdlouhavou administrativní procedurou u vnitrostátních orgánů. To by se však mělo změnit.

V průzkumu veřejného mínění označila řada Evropanů tento problém za jednu z hlavních obav English , kterou mají, když se chtějí přestěhovat do zahraničí, například za prací.

Komise proto navrhuje zavést společný soubor pravidel pro registraci vozidel trvale používaných v jiné členské zemi EU. Registrace by se tak zjednodušila, omezilo by se papírování a snížily náklady.

Komise odhaduje, že pokud by byl návrh DeutschEnglishfrançais přijat, ušetřily by podniky, řidiči i registrační orgány přibližně 1,45 miliardy eur ročně. V rámci návrhu by došlo k následujícím změnám:

  • zjednodušily by se formality pro přeregistrování automobilů, lehkých užitkových vozidel, autobusů a nákladních automobilů, pokud by se jejich majitelé trvale usadili v jiné zemi EU (na přeregistrování by měli 6 měsíců)
  • zrušil by se požadavek na dodatečné technické kontroly a zjednodušily by se postupy při nákupu či prodeji ojetého vozu v jiné zemi EU
  • lidé, kteří pracují v jiné zemi EU a používají firemní vůz zaregistrovaný v této zemi jejich zaměstnavatelem, by ho již nemuseli registrovat také ve své domovské zemi
  • zrušily by se také jakékoli požadavky na přeregistrování vozidla pro ty řidiče, kteří tráví část roku na dovolené v jiné zemi Unie
  • půjčovny aut by v období dovolených mohly převážet vozidla do jiných zemí EU, aniž by je tam musely registrovat.

Další kroky

Návrh musí být nyní schválen členskými státy a Evropským parlamentem.

Koncem tohoto roku hodlá Komise také upřesnit pravidla EU týkající se registrace vozidla a silniční daně. Předloží rovněž doporučení, jak zamezit dvojímu zdanění převáděných automobilů a jak odstranit překážky při půjčování vozidel přes hranice.

To vše je součástí řady návrhů DeutschEnglishfrançais Komise, které by měly lidem pomoci plně využívat práv, která mají jako občané EU.

Komise například navrhla posílit právo na konzulární ochranu v zahraničí DeutschEnglishfrançais . Další návrh se zase týká způsobu řešení problémů s dědickou daní v jiné zemi DeutschEnglishfrançais .

Další informace o právech občanů EU

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy