Naršymo kelias

Vienodos galimybės per viešuosius pirkimus - 02/04/2012

Rankos paspaudimas © iStockphoto

Naujuoju teisės aktu Europos bendrovėms užtikrinamos tokios pat galimybės pasaulio rinkose, kokias turi jų konkurentės Europoje.

Dalyvauti konkursuose dėl daugumos sutarčių, siūlomų viešųjų įstaigų iš visos ES, gali bet kurios pasaulio šalies bendrovės. Tačiau Europos bendrovės gali teikti prekių tiekimo ar paslaugų teikimo pasiūlymus tik tam tikrose šalyse. Tai neteisinga, tad Europos Komisija tikisi padėtį ištaisyti naujuoju viešųjų pirkimų teisės aktu English .

Viešieji pirkimai – prekių ar paslaugų įsigijimas viešosios įstaigos vardu – visame pasaulyje sudaro apie 1 trilijoną eurų per metus. Europos Sąjungoje 2010 m. buvo siūloma viešųjų sutarčių už 420 mlrd. eurų.

Apie 84 % šių sutarčių galėjo sudaryti bendrovės iš viso pasaulio – tik komunalinių paslaugų ir gynybos sektoriai nustatė apribojimus, kokios šalys gali dalyvauti konkurse. Tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose užsienio bendrovės gali dalyvauti konkursuose tik dėl 32 % sutarčių, kurių bendra vertė sudaro 556,25 mlrd. eurų, o Japonijoje ši dalis dar mažesnė – 28 %.

Apribojimai taikomi sektoriuose, kuriuose ES labai konkurencinga, kaip antai statybos, viešojo transporto, medicinos prietaisų, energetikos ir farmacijos.

Komisija siūlo, jei sutarčių vertė viršija 5 mln. eurų, leisti perkančiosioms organizacijoms nuspręsti neatsižvelgti į konkurso dalyvius iš ES nepriklausančių šalių, kai didelei atitinkamų prekių ar paslaugų daliai netaikomi tarptautiniai susitarimai.

Jei kuri nors organizacija nori tai padaryti, ji privalo informuoti Europos Komisiją, o ši per du mėnesius turės nuspręsti, ar sprendimas pagrįstas. Vertinimas bus grindžiamas tuo, kokiu mastu šalies viešųjų pirkimų procesai yra atviri kitoms ES bendrovėms.

Jei šalis reguliariai taiko diskriminacines sąlygas Europos tiekėjams, Komisija gali pradėti derybas, kad rastų sprendimą. Jei to padaryti nepavyksta, ji gali apriboti tos šalies bendrovių prieigą prie ES rinkų, pavyzdžiui, taikydama apribojimus konkrečiam sektoriui arba koreguodama ES nepriklausančios šalies įmonių teikiamuose pasiūlymuose nurodomą kainą.

Dėl ekonomikos nuosmukio kai kurios šalys įvedė protekcionistines priemones, kuriomis diskriminuojamos Europos bendrovės. Siūlomu teisės aktu būtų sudaromos sąžiningesnės sąlygos, dėl jo Europos bendrovėms atsivertų didesnės verslo galimybės Europos Sąjungos ir kitose šalyse, o mažesnėms Europos bendrovėms būtų padedama dalyvauti konkursuose dėl sutarčių užsienyje bei būtų didinamas užimtumas ES.

Įvairių šalių dalyvavimo viešųjų pirkimų konkursuose sąlygos DeutschEnglishfrançais

Prekybos srities temos. Viešieji pirkimai English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos