Ścieżka nawigacji

Wsparcie dla Grecji - 19/03/2012

Widok Aten z morzem w tle © istock/Yuliya Kryzhevska

UE pomaga Grecji w przywróceniu wzrostu gospodarczego, zapewniając praktyczną wiedzę fachową.

Na początku 2010 roku wzrost zadłużenia publicznego i deficytu budżetowego doprowadził do kryzysu zaufania zagrażającego euro. Zawirowania rynków dotyczyły przede wszystkim Grecji, bowiem w przekonaniu inwestorów istniało niebezpieczeństwo, że kraj ten nie będzie w stanie spłacić swoich długów.

Aby wspomóc Grecję, w maju 2010 roku państwa strefy euro oraz MFW wyłożyły 110 mld euro w formie pakietu pożyczek English dla tego kraju. Warunkiem udzielenia pożyczki było kontynuowanie przez rząd Grecji reform finansów publicznych i polityki gospodarczej.

W obliczu tego wyzwania Grecja zwróciła się do Komisji o wsparcie, w następstwie czego powołano zespół ekspertów DeutschEnglishfrançaisportuguês mający wspierać rząd Grecji w realizacji reform. Celem reform jest przywrócenie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy.

Ta forma pomocy ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania kierunku reform. To również dzięki niej zatwierdzony został w zeszłym tygodniu drugi pakiet pomocy finansowej English dla Grecji.

Praca zespołowa

Jednym z głównych zadań ekspertów było zagwarantowanie, by unijne fundusze pomocowe – które nie wchodzą w skład pakietu antykryzysowego i są aktualnie dla Grecji jednym z nielicznych źródeł finansowania wzrostu – były lepiej ukierunkowane.

Jak wynika z ostatniego sprawozdania ελληνικάEnglish , eksperci pomogli Grecji przeznaczyć dużą część unijnych środków finansowych na 181 kluczowych projektów, np. pięć programów budowy autostrad, które mogą się przyczynić do stworzenia 30 tys. miejsc pracy, a także na wsparcie dla małych firm potrzebujących kredytów.

Eksperci pomogli też zwiększyć skuteczność systemu poboru podatków. Rząd pobrał 946 mln euro zaległości podatkowych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż początkowo przewidywano.

Unijni eksperci zapewniają też wiedzę specjalistyczną na temat usprawniania administracji publicznej, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Obejmuje to ograniczanie formalności administracyjnych w najważniejszych sektorach gospodarki.

Pozostało jeszcze jednak wiele do zrobienia. Zespół pracuje jeszcze nad przyśpieszeniem kontroli celnych – aktualnie odprawa towarów trwa w Grecji dwa razy dłużej niż w pozostałych krajach UE. Szybsza odprawa oznacza obniżenie kosztów ponoszonych przez firmy.

W ramach dalszego wspierania Grecji przewodniczący Komisji José Manuel Barroso przedstawi wnioski w sprawie ożywienia wzrostu gospodarczego.

Więcej o grupie ekspertów UE ds. pomocy Grecji DeutschEnglishfrançaisportuguês

Więcej o gospodarce Grecji English

Reakcja UE na kryzys gospodarczy English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki