Navigācijas ceļš

Atbalsts Grieķijai - 19/03/2012

Skats pāri Atēnām uz jūru © istock/Yuliya Kryzhevska

ES sniedz praktiskus padomus, lai Grieķijai palīdzētu panākt ekonomikas izaugsmi un darbavietu radīšanu.

2010. gada sākumā līdz ar valstu parāda un budžeta deficīta pieaugumu kritās uzticība eiro. Vissmagākie tirgus traucējumi bija Grieķijā, kam, pēc ieguldītāju domām, draudēja nespēja izpildīt neticami lielās parādsaistības.

Lai nāktu pretim Grieķijai, eirozonas valstis un SVF 2010. gada maijā sagādāja 110 miljardu eiro ārkārtas aizdevumu English . Aizdevums tika piešķirts, izvirzot nosacījumu, ka Grieķijas valdībai jāturpina reformēt valsts finanses un ekonomikas politika.

Uzdevums nebija no vieglajiem, tāpēc Grieķija lūdza Komisijas atbalstu. Tā tika izveidota ekspertu komanda DeutschEnglishfrançaisportuguês , kuras uzdevums ir palīdzēt valdībai veikt reformas. Mērķis — panākt valsts ekonomikas izaugsmi un darbavietu radīšanu.

Šī palīdzība ir svarīga reformu turpināšanai, un tā sekmējusi arī pagājušajā nedēļā panākto vienošanos par Grieķijai paredzēto otro finansiālās palīdzības programmu English .

Komandas darbs

Viens no ekspertu galvenajiem uzdevumiem bija panākt, lai ES finansiālais atbalsts (kas ir papildus sanācijas pasākumiem un patlaban ir gandrīz vienīgais Grieķijas izaugsmes finansēšanas avots) tiktu izmantots pēc iespējas mērķtiecīgāk.

Kā izklāstīts ekspertu komandas jaunākajā ziņojumā ελληνικάEnglish , viņi Grieķijai ir palīdzējuši lielu šīs naudas daļu izmantot 181 efektīvam projektam. To vidū ir 5 automaģistrāles izbūves projekti, pateicoties kuriem, iespējams radīt līdz pat 30 000 darbavietu, un atbalsts mazajiem uzņēmumiem, kuriem nepieciešams kredīts.

Eksperti ir palīdzējuši arī celt nodokļu administrēšanas efektivitāti. Valdība ir iekasējusi nodokļu parādu 946 miljonu eiro vērtībā, kas ir divreiz vairāk nekā sākotnējais mērķis.

Eksperti arī sniedz ieteikumus par valsts pārvaldes racionalizēšanu kā centrālā, tā vietējā līmenī, tostarp mazinot birokrātiju svarīgākajās uzņēmējdarbības nozarēs.

Darāmā vēl ir daudz. Piemēram, komandas darba kārtībā ir muitas kontroles paātrināšana, — šobrīd preču muitošana aizņem divtik laika nekā citur Eiropas Savienībā. Naskāka muitošana samazina uzņēmumu izdevumus.

Turpmākais atbalsts Grieķijai būs izklāstīts Komisijas priekšsēdētāja Žozē Manuela Barrozu priekšlikumos par izaugsmes pastiprināšanu.

Vēl par Komisijas darba grupu Grieķijas jautājumā DeutschEnglishfrançaisportuguês

Vēl par Grieķijas ekonomiku English

ES reakcija uz ekonomikas krīzi English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites