Navigatsioonitee

Vaade Ateenale mere suunas © istock/Yuliya Kryzhevska

EL annab Kreekale ekspertabi, et aidata taastada majanduskasv ning luua töökohti.

2010. aasta alguses päästsid valitsemissektori üha suurenev võlg ning eelarvepuudujäägid euro suhtes valla usalduskriisi. Turul valitseva segaduse keskmes oli Kreeka. Investorite arvates valitses oht, et Kreeka jätab oma üle jõu käiva võlakoorma tõttu laenude tagasimaksmisega seotud kohustused täitmata.

2010. aasta mais panid euroala riigid ning Rahvusvaheline Valuutafond Kreeka abistamiseks kokku 110 miljardi suuruse laenupaketi English . Laenu anti tingimusel, et Kreeka valitsus jätkab riigi rahanduse ning majanduspoliitika reformimist.

Nende kohustuste täitmiseks palus Kreeka toetust Euroopa Komisjonilt, kes moodustas ekspertidest koosneva rakkerühma DeutschEnglishfrançaisportuguês , mille ülesanne on aidata Kreeka valitsust reformide rakendamisel. Eesmärgiks on Kreeka majanduskasvu taastamine ja töökohtade loomine.

See abi on reformide jätkamiseks ülioluline ning aitas eelmisel nädalal kindlustada Kreekale antava teise finantsabipaketi English heakskiitmise.

Meeskonnatöö

Ekspertide põhiülesanne oli tagada, et ELi toetusvahendeid, mis ei ole osa päästefondist ning on praegu üks Kreeka majanduskasvu ainsaid rahastamisvahendeid, kasutataks sihipärasemalt.

Eksperdid on aidanud Kreekal suunata suure osa sellest rahast 181 suure mõjuga projekti. Rakkerühma viimase aruande ελληνικάEnglish kohaselt on nende hulgas viis kiirtee-ehitusprojekti, millega võidakse luua kuni 30 000 töökohta, ning toetus krediiti vajavatele väikeettevõtetele.

Samuti on eksperdid aidanud tõhustada maksuhaldust. Valitsus on kogunud 946 miljonit eurot maksuvõlga, mis on kaks korda rohkem kui algne eesmärk.

Eksperdinõu antakse ka avaliku halduse tõhustamiseks nii riigi kui ka kohalikul tasandil. See hõlmab bürokraatia vähendamist peamistes ettevõtlussektorites.

Teha tuleb veel palju. Näiteks teeb rakkerühm tööd tollikontrollide kiirendamiseks – kaupade vormistus võtab praegu kaks korda kauem aega kui mujal ELis. Kiirem tollivormistus vähendab ettevõtjate kulusid.

Lisameetmed Kreeka toetuseks esitab komisjoni president José Manuel Barroso oma majanduskasvu soodustavates ettepanekutes.

Lisateave Kreekat abistava rakkerühma kohta DeutschEnglishfrançaisportuguês

Lisateave Kreeka majanduse kohta English

ELi vastus majanduskriisile English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad