Cesta

Panoramatický pohled na Athény s mořem v pozadí © istock/Julija Kryževska

Odborníci z Evropské komise pomáhají Řecku obnovit hospodářský růst a začít vytvářet nová pracovní místa.

V důsledku prohlubujícího se státního zadlužení a rostoucích rozpočtových schodků klesla na začátku roku 2010 důvěra ve společnou měnu euro. Tato situace otřásla především Řeckem, o němž se investoři domnívali, že nebude kvůli svému neudržitelnému zadlužení schopné dostát svým finančním závazkům.

V květnu roku 2010 proto poskytly členské státy eurozóny společně s Mezinárodním měnovým fondem Řecku půjčku English ve výši 110 miliard eur. Podmínkou jejího čerpání byl závazek řecké vlády pokračovat v reformách veřejných financí a hospodářské politiky.

Právě v tomto kontextu požádalo Řecko Evropskou komisi o odbornou pomoc. Ta sestavila expertní skupinu DeutschEnglishfrançaisportuguês , jež má Řecku s realizací daných reforem pomoci. Cíl je jasný: obnovit hospodářský růst země a vytvořit nová pracovní místa.

Tato odborná pomoc se ukázala být pro realizaci reforem naprosto zásadní – díky ní získalo Řecko minulý týden druhý balíček finanční podpory English .

Expertní skupina

Jedním z hlavních úkolů odborných poradců z expertní skupiny bylo zajistit efektivnější využívání finanční pomoci z EU, která není poskytována v rámci záchranného balíčku a která tvoří v současné době jeden z mála zdrojů financování hospodářského růstu Řecka.

Podle nedávné zprávy ελληνικάEnglish expertní skupiny se Řecku díky jejímu poradenství podařilo využít velkou část těchto peněz na 181 klíčových projektů. Jedná se například o 5 projektů výstavby dálnic, jimiž by mohlo vzniknout až 30 000 pracovních míst. Zároveň se podařilo usnadnit drobným podnikatelům přístup k úvěrům.

Tým odborníků z Komise rovněž přispěl k zefektivnění daňové správy země. Řecká vláda tak získala na daňových nedoplatcích celkem 946 milionů eur, co je více než jednou tolik oproti původně stanovenému cíli.

Další oblastí, na niž se odborníci z Komise zaměřují, je modernizace veřejné správy, a to na centrální i místní úrovni. V této souvislosti se například snižuje administrativní zátěž pro klíčová hospodářská odvětví.

Stále však zbývá mnoho práce. Je například potřeba urychlit celní kontroly. V současné době totiž proclení zboží v Řecku trvá často dvakrát déle než ve zbytku EU. Urychlením tohoto procesu by se podnikům snížily náklady.

Pomocí Řecku se zabývá i návrh předsedy Komise Josého Manuela Barrosa o stimulaci růstu.

Více informací o odborné pracovní skupině pro Řecko DeutschEnglishfrançaisportuguês

Více informací o řeckém hospodářství English

Reakce EU na finanční krizi English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy