Navigācijas ceļš

Starpposma prognoze: viegla recesija ar stabilizācijas pazīmēm - 23/02/2012

Rokas, kurās ir binoklis, uz galda ar joslu diagrammu © istock/RBFried

Tiek prognozēts, ka 2012. gadā ES ekonomika stagnēs, savukārt eirozonai paredzama neliela recesija. Gada otrajā pusē paredzama pieticīgas izaugsmes atgriešanās.

Eiropas Komisijas jaunākajā starpposma prognozē English , ar kuru iepazīstināja 23. februārī, ir norādīts uz ES ekonomikas stagnāciju un nelielu recesiju eirozonā. Taču gada otrajā pusē paredzama pieticīgas izaugsmes atgriešanās.

Kopumā 2012. gadā Eiropas Savienībā ir paredzams nemainīgs IKP, bet eirozonā — 0,3 % samazinājums. Lai gan 17 ES valstis varētu pieredzēt izaugsmi, citas cietīs no neskaidrības tirgū, bažām par valsts parādu krīzi un mazāku eksporta pieprasījumu. Līdz ar to vienā valstī ir sagaidāms nemainīgs IKP un deviņās valstīs — negatīvs.

Inflācija

Uz augstu enerģijas cenu un netiešo nodokļu pieauguma fona inflācija joprojām ir augstāka, nekā cerēts. Par visu 2012. gadu kopumā tiek lēsts, ka inflācijas līmenis ES sasniegs 2,3 %, bet eirozonā 2,1 %.

Iekšzemes un pasaules pieprasījuma attīstība

Ekonomisko perspektīvu nosaka nelabvēlīgāki apstākļi pasaules ekonomikā un vājāks pieprasījums pasaulē, kas bremzē Eiropas neto eksportu. Joprojām ir zema ES uzņēmumu un patērētāju paļāvība, lai gan pēdējā laikā ir manāms neliels uzlabojums, pateicoties stabilizācijas pazīmēm finanšu nozarē.

Turklāt, ņemot vērā pieprasījuma pavājināšanos, kredītnosacījumiem nevajadzētu ierobežot ne ieguldījumus, ne patēriņu pārskata periodā. Atbilstīgi prognozēm 2012. gada otrajā pusē kopumā pakāpeniski atgriezīsies paļāvība un atjaunosies investīcijas un patēriņš.

Konteksts

Šī starpposma paplašinātā prognoze dod skaidrāku priekšstatu par visu ES dalībvalstu ekonomisko perspektīvu. Parasti starpposma prognozēs februārī un septembrī tiek aplūkoti notikumi galvenokārt tikai lielākajās ES ekonomikās. Visaptverošajās pavasara un rudens prognozēs aplūko visu ES dalībvalstu un vēl dažu citu valstu ekonomikas izaugsmi, inflāciju, nodarbinātību un valstu finanses. Nākamā, pavasara prognoze tiks publicēta 2012. gada 11. maijā.

Vēl par starpposma pavasara ekonomikas prognozi 2012. gadam. English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites