Ścieżka nawigacji

Łatwiejsze płatności bezgotówkowe – konsultacje - 13/01/2012

Osoba trzymająca w ręku kartę kredytową i wstkujuąca jej numer na klawiaturze laptopa. © istock\MorePixels

Interesuje nas Państwa zdanie na temat tego, jak zapewnić konsumentom większy wybór bezgotówkowych form płatności, zwłaszcza online, dzięki większej konkurencji na rynku płatności elektronicznych.

Klient robiący zakupy w innym kraju UE nie powinien być obciążany wyższymi niż w swoim kraju kosztami za skorzystanie z wybranej formy płatności.

Karty bankowe i smartfony oferują szybkie i wygodne sposoby zakupu produktów i usług, zwłaszcza przez internet. Jednak niewystarczająca konkurencja w UE sprawia, że elektroniczne systemy płatności są nieefektywne, a klienci i sprzedawcy ponoszą wyższe koszty i mają ograniczony wybór.

Komisja poszukuje sposobów na zwiększenie konkurencji i znalezienie innowacyjnych rozwiązań.

W związku z tym Komisja chce się najpierw zapoznać z opinią społeczeństwa na temat realizacji tych celów. W dokumencie do dyskusji DeutschEnglishfrançais przedstawiono niektóre z problemów i możliwe sposoby ich rozwiązania. Należą do nich:

  • konkurencja – poprawa dostępu do rynku dla istniejących dostawców usług płatniczych i ułatwienie wejścia na rynek nowym firmom
  • bezpieczeństwo i ochrona danych – zachęcenie konsumentów do korzystania z innych form płatności niż gotówka poprzez zwiększenie ich bezpieczeństwa
  • przejrzyste informacje o opłatach – ochrona konsumentów przed ukrytymi kosztami i utrzymywanie cen na niskim poziomie poprzez ułatwienie porównywania cen podobnych usług
  • systemy działające w całej Europie – wprowadzenie wspólnych norm technicznych gwarantujących większą kompatybilność systemów. Różnice istniejące w poszczególnych krajach sprawiają np., że często z kart bankowych nie można korzystać poza krajem, w którym zostały wydane.

W konsultacjach online English można wziąć udział do 11 kwietnia 2012 r. Nadesłane odpowiedzi zostaną uwzględnione przy podejmowaniu decyzji w sprawie dalszych działań, o których informacje pojawią się jeszcze w pierwszym półroczu tego roku.

Wszelkie wnioski legislacyjne wynikające z przeprowadzonych konsultacji będą uzupełnieniem już opracowanych wspólnych ogólnoeuropejskich norm DeutschEnglishfrançais w zakresie transferów kredytowych i bezpośrednich transferów debetowych.

Rozwój handlu elektronicznego

Wnioski z konsultacji zostaną również wykorzystane w podejmowanych przez UE środkach na rzecz dalszego rozwoju handlu internetowego (e-handel). Obejmują one m.in. 16 nowych propozycji DeutschEnglishfrançais w sprawie ułatwień w handlu elektronicznym.

Ochrona konsumentów online

Egzekwowanie przepisów UE dotyczących handlu online jest konieczne dla ochrony konsumentów i zdobywania ich zaufania. UE regularnie kontroluje English strony internetowe, które oferują konsumentom produkty i usługi.

Ostatnia taka niezapowiedziana kontrola dotyczyła około 500 stron internetowych oferujących kredyty konsumenckie. W jej wyniku stwierdzono, że w przypadku 70 proc. łame są zasady ochrony konsumenta. Odpowiedzialne za te strony firmy będą musiały skorygować podane informacje, a jeśli tego nie uczynią, muszą liczyć się z prawnymi konsekwencjami.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki