Navigačný riadok

Obrysy ľudí hľadiacich na digitálne obrazy © EU

Návrhy na podporu elektronického obchodu majú uľahčiť internetové nakupovanie v EÚ a prispieť tým k celkovému hospodárskemu rastu a tvorbe pracovných miest.

Elektronický obchod ponúka mnoho potenciálnych výhod pre spotrebiteľov, ako aj obchodníkov: nižšie ceny, ľahší prístup k tovarom, rozvoj inovatívnych služieb a vytváranie pracovných miest.

Online nákup predstavuje 3 % z celkového maloobchodného predaja v EÚ. Ďalšiemu rozvoju celistvého internetového trhu, ktorý by zahŕňal všetkých 27 členských štátov, však bránia mnohé prekážky.

Napríklad pravidlá o internetovom predaji často nie sú rešpektované alebo sú nejasné. Webové lokality neposkytujú spotrebiteľom dostatok informácií a niekedy je ťažké porovnať ceny.

Tieto problémy môžu odradiť spotrebiteľov od nákupu cez internet, hoci by tak potenciálne mohli ušetriť peniaze (v súčasnosti odhadované na približne 11,7 miliardy EUR ročne pri nákupe tovarov). Bezpečnejší a prístupnejší internetový trh by bol prínosom pre mnohých ľudí.

Komisia navrhuje 16 opatrení DeutschEnglishfrançais , ktorých cieľom je zdvojnásobiť objem internetového maloobchodného predaja do roku 2015 prostredníctvom lepšej ochrany a informovanosti spotrebiteľov a zabezpečením väčšej ponuky.

Nové návrhy:

  • uľahčia nakupovanie výrobkov a služieb cez internet (vrátane hudby a filmov);
  • zabezpečia efektívne a cenovo dostupné dodanie tovarov v Európe;
  • zaväzujú internetových predajcov poskytovať podrobnejšie informácie o výrobkoch a cenách;
  • pomôžu pri rozvoji vysokorýchlostného internetu a lepšej komunikačnej infraštruktúry, vďaka čomu získa viacej ľudí, najmä vo vidieckych a odľahlých oblastiach, prístup k internetu;
  • poskytnú spotrebiteľom kvalitnejšie informácie a lepšiu ochranu proti zneužitiu pri nákupe cez internet.

Obchodníci budú profitovať z opatrení, ktoré ich majú motivovať pri investíciách do elektronického predaja a služieb. Tieto opatrenia majú napríklad zabrániť nelegálnemu sťahovaniu obsahu chráneného autorským právom (napr. filmy a hudba) a vytvoriť jasný právny rámec pre uskutočňovaniu elektronického obchodu.

Tieto návrhy dopĺňajú právne predpisy EÚ o elektronickom obchode DeutschEnglishfrançais , ktoré zakotvujú spoločné pravidlá pre cezhraničný elektronický predaj.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy