Navigačný riadok

Integrovanejšia a silnejšia hospodárska únia - 17/11/2011

Europoslanci na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu © EU

Predseda Komisie José Manuel Barroso predstavil plány nových návrhov, podľa ktorých by mali vlády členských štátov eurozóny včas prijať opatrenia na podporu spoločnej meny, ukončenie dlhovej krízy a posilnenie spolupráce v rámci hospodárskej únie.

Ako vyhlásil 16. novembra v Európskom parlamente: „To je dôvod, prečo je pevnejší rámec hospodárskeho riadenia v eurozóne nevyhnutný pre zachovanie a posilnenie našej spoločnej meny. Trhy a investori vyžadujú prísnejšiu správu ekonomických záležitostí v eurozóne. Pre takých ako som ja a mnohých z vás, ktorí sa s rovnakou vášňou zasadzujú za silnejšiu Európu, to už nie je len otázka politiky. Sprísnenie hospodárskeho riadenia v eurozóne, a tým pádom aj v Európskej únii, je otázkou zdravého rozumu.“

Užšia hospodárska koordinácia umožní vládam členských štátov lepšie koordinovať svoje reakcie na hlavné ekonomické výzvy Únie a podporovať úsilie o posilnenie rastu a tvorby pracovných miest.

EÚ prijala od začiatku hospodárskej krízy niekoľko nevyhnutných krokov, okrem iného balík šiestich opatrení English na zlepšenie monitorovania rozpočtu a kontroly verejného dlhu.

Minulý rok začal v EÚ po prvýkrát aj európsky semester, t. j. šesťmesačný cyklus, počas ktorého členské štáty každý rok koordinujú svoje rozpočtové a ekonomické politiky a môžu zohľadniť odporúčania EÚ ešte v rannom štádiu prípravy svojich rozpočtov.

Komisia začne ďalší európsky semester 23. novembra súčasne s uverejnením ročného prieskumu rastu, ktorý bude definovať širšie priority hospodárskej politiky pre budúci rok, na ktoré sa majú členské štáty zamerať pri tvorbe svojich politík.

Návrhy obsahujú ďalšie opatrenia na prísnejšie monitorovanie rozpočtu a hospodárskych politík tých krajín eurozóny, ktoré vykazujú nadmerný rozpočtový deficit. Krajiny s pretrvávajúcimi problémami zadlženosti by boli povinné dodržiavať opatrenia stanovené ich kolegami z iných členských krajín, aby mohli získať podporu z eurovalu.

Komisia takisto plánuje otvorenie verejnej konzultácie o tom, či by eurozóna mala vydávať spoločné dlhopisy s cieľom zvýšenia kapitálu eurovalu.

Podľa predsedu Barrosa je na obnovenie dôvery medzi občanmi a na finančných trhoch potrebná silná politická vôľa a vodcovstvo.

„V súčasnosti naozaj čelíme skutočnej systémovej kríze, ktorá si vyžaduje ešte väčšie odhodlanie nás všetkých. V budúcnosti budú nevyhnutné ďalšie kroky na posilnenie integrácie, ktoré so sebou prinesú zmeny zmluvy. O tejto otázke mám jasnú predstavu: som za takúto zmenu, ak má posilniť Európsku úniu, metódu spoločenstva, európske inštitúcie a zmysel spoločného cieľa.“

Prejav predsedu Barrosa o správe ekonomických záležitostí, 2011 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy