Ścieżka nawigacji

Posłowie podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu © UE

Rządy krajów strefy euro powinny jak najszybciej podjąć działania na rzecz wspierania wspólnej waluty, zakończenia kryzysu zadłużenia publicznego i wzmocnienia unii gospodarczej – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. KE ma przyjąć nowe wnioski legislacyjne w tym zakresie.

„Aby zapewnić przetrwanie - i wzmocnienie - europejskiej wspólnej waluty, konieczne jest silne zarządzanie strefą euro", powiedział Barroso, występując w Parlamencie Europejskim 16 listopada. „Opinię tę podzielają rynki i inwestorzy. Wzmocnienie zarządzania gospodarczego stanowi priorytet polityczny nie tylko dla osób, które podobnie jak ja pragną silniejszej Europy. Obecnie to kwestia zdrowego rozsądku nie tylko dla strefy euro, lecz również dla całej Unii Europejskiej”.

Silniejsza integracja gospodarcza pozwoli rządom poszczególnych krajów ściślej koordynować reakcje na główne wyzwania gospodarcze i skuteczniej wspierać wysiłki na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

UE podjęła już szereg kroków od wybuchu kryzysu gospodarczego. Obejmują one m.in. pakiet sześciu aktów prawnych English (tzw. sześciopak gospodarczy), które mają na celu poprawę kontroli budżetowej oraz długu publicznego.

W zeszłym roku UE uruchomiła również tzw. semestr europejski, czyli sześciomiesięczny cykl wzajemnych ocen polityki budżetowej i gospodarczej krajów UE.

23 listopada wraz z publikacją rocznego sprawozdania gospodarczego określającego ogólne priorytety polityki ekonomicznej na nadchodzący rok dla rządów państw UE, Komisja rozpocznie kolejny „semestr europejski”.

Komisja przedstawiła również dalsze kroki zmierzające do zwiększenia nadzoru gospodarczego i budżetowego w krajach strefy euro o nadmiernym deficycie budżetowym. Kraje systematycznie borykające się z problem zadłużenia będą zobowiązane do stosowania się do środków zalecanych przez inne kraje, aby móc ubiegać się o wsparcie z funduszu pomocowego strefy euro.

Komisja rozpocznie również konsultacje publiczne na temat tego, czy strefa euro powinna móc emitować wspólne obligacje, które pozwoliłyby zgromadzić pieniądze na fundusz pomocowy.

„Aby odzyskać zaufanie obywateli i rynków finansowych, musimy wykazać się wolą polityczną i zdecydowaniem” – powiedział Barroso.

„Stoimy w obliczu kryzysu systemowego, którego rozwiązanie wymaga jeszcze silniejszego zaangażowania wszystkich stron” – dodał. „W przyszłości konieczne będzie dalsze pogłębienie integracji. Wymagać to będzie wprowadzenia zmian w traktacie. Chciałbym zaznaczyć, że jestem za zmianą traktatu, jeżeli pozwoli to wzmocnić Unię Europejską, metodę wspólnotową, instytucje europejskie oraz poczucie wspólnego celu”.

Przemówienie przewodniczącego Barroso – zarządzanie gospodarcze 2011 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki