Naršymo kelias

Rudens prognozė: ekonomikos atsigavimas sustos - 10/11/2011

Darbininkai su šalmais © ES

2012 m. ES ekonomika beveik neaugs, tikimasi lėto augimo 2013 m. Prognozuojama, kad nedarbo lygis bus toks pats aukštas kaip dabar.

Remiantis visais svarbiausiais rodikliais, ekonomika nebeauga ir kyla didelė recesijos grėsmė.

Ekonomikos augimo nesitikima nei šį, nei ateinantį ketvirtį. Numatoma, kad 2012 m. BVP Europos Sąjungoje ir euro zonoje padidės tik ½ %. Augimas turėtų šiek tiek paspartėti 2013 m., tikimasi, kad visoje Europos Sąjungoje jis pasieks 1½ %, o euro zonoje 1¼ %. Nors augimo tempai įvairiose šalyse skirsis, ekonominės veiklos sulėtėjimo neišvengs nė viena valstybių narių grupė.

Ekonomikai augti trukdys ir besitęsianti nepastovi padėtis finansų rinkose, susijusi su abejonėmis dėl kai kurių euro zonos narių viešųjų finansų tvarumo ir baime, kad krizė apims ir pagrindines euro zonos šalis. Ši tendencija dar labiau sustiprės dėl kitų pasaulio šalių, įskaitant kai kurias iš svarbiausių Europos Sąjungos partnerių, ekonomikos silpnumo.

Remiantis prognoze, pasitikėjimas bus palaipsniui atgaunamas antrąjį 2012 m. pusmetį, įgyvendinus skolų krizei įveikti skirtas politines priemones.

Numatoma stagnacija darbo rinkoje

Prognozuojama, kad užimtumo augimas 2012 m. visiškai sustos. Numatomas ekonomikos augimo tempas laikomas nepakankamu, kad padėtis darbo rinkoje galėtų pagerėti. Todėl nedarbas veikiausiai išliks toks pats didelis kaip ir dabar – 9,5 %. Padėtis valstybių narių darbo rinkose ir toliau skirsis.

Viešųjų finansų padėtis pamažu gerės

2011 m. padaryta pažanga konsoliduojant viešuosius finansus. Numatoma, kad valstybių biudžeto deficitas šais metais bus 4¾ % BVP Europos Sąjungoje ir šiek tiek daugiau kaip 4 % BVP euro zonoje. Tikimasi, kad 2012 m. deficitas sumažės. Europos Sąjungos deficitas turėtų būti kiek mažesnis nei 4 %, o euro zonos – 3½ % BVP.

Pagal prognozę bendras ES skolos ir BVP santykis 2012 m. turėtų pasiekti aukščiausią tašką – apie 85 %, o 2013 m. turėtų stabilizuotis. Tačiau euro zonos skolos santykis ir toliau šiek tiek didės ir 2012 m. viršys 90 %.

Infliacija turėtų mažėti ir nesiekti 2 %

Kadangi sumažėjo spaudimas dėl energijos kainų, tikimasi, kad infliacija 2012 m. sumažės tiek, kad nesieks 2 %. Dėl ekonominės veiklos sąstingio ir menko darbo užmokesčio didėjimo infliacijos tempai prognozės laikotarpiu turėtų būti riboti.

Išlieka didelė recesijos tikimybė

Trys Europos Sąjungai ir euro zonai didžiausią grėsmę keliantys dalykai: nuolatinė nežinomybė dėl valstybių skolų, finansų sektoriaus silpnumas ir vangi pasaulinė prekyba. Galima neigiamų pasekmių grandinė: dėl lėtesnio augimo gali nukentėti įsiskolinusios valstybės, o dėl to gali pablogėti padėtis finansų sektoriuje, kuris tokiu atveju nebūtų pajėgus remti augimo.

Kita vertus, pasitikėjimas gali būti atkurtas greičiau, nei šiuo metu tikimasi, o dėl to vėl suaktyvėtų investavimas ir privačių asmenų vartojimas. Be to, pagerėjus padėčiai už ES ribų, pavyzdžiui paspartėjus pasaulio ekonomikos augimui, galėtų padidėti ES eksportas. Jei mažėtų pagrindinių produktų kainos, suaktyvėtų vartojimas.

Kita prognozė, tarpinė, bus paskelbta 2012 m. vasarį, o išsami prognozė – 2012 m. gegužės mėn.

Daugiau apie 2011 m. rudens ekonomikos prognozę English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos