Navigačný riadok

Priebežná hospodárska prognóza: obnova viazne - 19/09/2011

Ruky na binokulárnom ďalekohľade položenom na stĺpcovom grafe © istock/RBFried

Podľa odhadov sa rast v EÚ ku koncu roku 2011 takmer zastaví v dôsledku krízy verejných dlhov a otrasom na finančných trhoch.

V najnovšom hodnotení English Komisie pre druhý polrok 2011 sa uvádza, že hospodársky rast v EÚ a eurozóne sa spomaľuje.

Očakáva sa, že v druhej polovici roku 2011 sa rast HDP v EÚ utlmí. Na základe výhľadu pre sedem najväčších štátov EÚ by mal HDP v treťom štvrťroku narásť len o 0,2 % (v EÚ aj v eurozóne) a v poslednom štvrťroku 2011 o 0,2 % v EÚ a o 0,1 % v eurozóne.

Na tento výhľad má vplyv viacero faktorov vrátane slabnúcich globálnych trhov, ktoré negatívne pôsobia na vývoz EÚ, a poklesu domáceho dopytu.

Pretrvávajúce problémy na finančných trhoch a kríza štátnych dlhov v niektorých štátoch eurozóny takisto podkopali dôveru a zvýšili investičné náklady podnikov.

Neistota na trhu a obavy z dlhovej krízy sú predzvesťou obdobia slabého rastu v EÚ, ktoré bude dlhšie ako sa predpokladalo v celkovej tohtoročnej jarnej prognóze DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski Komisie.

Inflácia postupne na ústupe

Očakáva sa, že inflácia postupne spomalí v dôsledku nižších cien komodít, slabnúceho svetového dopytu a obmedzeného rastu platov, hoci do konca roku 2011 sa očakáva, že ostane nad úrovňou 2 %.

Celoročný rast

Nakoľko v prvom štvrťroku 2011 bol zaznamenaný silný rast, je predpoklad, že celkový rast za rok 2011 dosiahne 1,7 % v EÚ a 1,6 % v eurozóne.

Komisia uverejňuje hospodárske prognózy 4-krát do roka. Celkové prognózy na jar a jeseň obsahujú údaje o raste, inflácii, zamestnanosti, schodkoch verejných financií a vládnych dlhoch všetkých členských štátov EÚ a viacerých tretích krajín.

Priebežné prognózy (zvyčajne uverejňované vo februári a septembri) sa venujú vývoju v najväčších ekonomikách od prechádzajúcej prognózy

Nasledujúca prognóza pre všetky členské štáty EÚ s dlhodobejším výhľadom bude uverejnená v novembri.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy