Cesta

Zářijová průběžná ekonomická prognóza: oživení u konce s dechem - 19/09/2011

Ruce spočívající na dalekohledu položeném na papírech s grafy © istock/RBFried

Podle předpokladů se hospodářský růst do konce roku 2011 v podstatě zastaví. Na vině je krize veřejných dluhů a nestabilita finančních trhů.

Hospodářský růst v EU i eurozóně se zpomaluje. Komise to konstatuje ve své poslední prognóze English týkající se druhé poloviny letošního roku.

Růst HDP v EU bude v druhé polovině roku 2011 zřejmě nižší. Na základě předpokládaného vývoje v sedmi největších zemích EU se HDP v celé EU i v eurozóně ve třetím čtvrtletí zvýší pouze o 0,2 % a ve čtvrtém čtvrtletí o 0,2 % v EU a v eurozóně o 0,1 %.

Tento vývoj je zapříčiněn několika faktory, mimo jiné oslabením na světových trzích, které negativně ovlivnilo export EU, a klesající domácí spotřebou.

Nepříznivě působí i přetrvávající problémy na finančních trzích a dluhová krize některých států eurozóny. Podniky mají v jejich důsledku vyšší investiční náklady.

Nejistota na trzích a obavy spojené s dluhou krizí dávají tušit, že Evropskou unii čeká - oproti předpokladům z jarní prognózy DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski Komise - delší období pomalejšího růstu.

Inflace postupně slábne

Podle předpokladů se bude postupně snižovat inflace. Důvodem jsou nižší ceny komodit, slabší poptávka v celosvětovém měřítku a mírný vzestup platů. I tak by však měla zůstat do konce roku 2011 více než 2%.

Letošní hospodářský růst

V prvním čtvrtletí byl letos růst silný, proto se předpokládá, že za celý rok dosáhne HDP v EU 1,7 % a v eurozóně 1,6 %.

Komise zveřejňuje své hospodářské prognózy čtyřikrát ročně. Komplexní jarní a podzimní prognóza se týká růstu, inflace, zaměstnanosti, schodku veřejných rozpočtů a dluhu veřejného sektoru všech členských států EU a několika dalších zemí.

Stručnější průběžné prognózy, které se zpravidla zveřejňují v únoru a září, vycházejí z vývoje od předcházející předpovědi a týkají se jen největších ekonomik.

Další prognóza, která se bude týkat všech zemí EU a výhledu do budoucna, bude zveřejněna v listopadu.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy