Navigačný riadok

Jarná hospodárska prognóza: oživenie európskeho hospodárstva si udržiava dynamiku - 13/05/2011

Chodci na rušnej pešej ulici © Thinkstock.com

Postupné oživenie hospodárstva EÚ má čoraz pevnejší základ pri očakávanom raste 1,75 % v roku 2011.

Postupné oživenie hospodárstva EÚ má stále konsolidovanejší charakter, pričom vyhliadky na rok 2011 vyzerajú o niečo lepšie ako sa predpokladalo na jeseň. V tomto roku sa očakáva nárast HDP približne o 1,75 % a v roku 2012 takmer o 2 %.

Uvedený predpoklad podporujú aj lepšie vyhliadky svetového hospodárstva a celkové pozitívne naladenie v podnikateľskej sfére v EÚ.

Inflácia však rastie rýchlejšie ako HDP, zatiaľ čo nezamestnanosť klesá pomalšie.

Ceny komodít tlačia na infláciu

Inflačné trendy odrážajú rast cien komodít. Ide o jeden z najvýznamnejších nových problémov, ktoré sa zjavili v poslednom polroku. Inflácia má tento rok dosiahnuť v EÚ priemerne takmer 3 % a v eurozóne 2,5 %. Na budúci rok má však klesnúť na 2 % (EÚ) a 1,75 % (eurozóna).

Zároveň sa počas nasledujúcich 18 mesiacov očakáva pomalé zlepšovanie podmienok na trhu práce. Miera nezamestnanosti v EÚ by mala do roku 2012 klesnúť o ¼ percentuálneho bodu na úroveň okolo 9,25 %.

Zlepšuje sa stav verejných financií, pričom rozpočtový schodok by sa mal do roku 2012 znížiť na približne 3,75 % HDP. Vyhliadky jednotlivých členských štátov sa však do značnej miery líšia.

Komisia uverejňuje hospodárske prognózy 4-krát do roka. Celkové prognózy na jar a jeseň obsahujú údaje o raste, inflácii, zamestnanosti, schodkoch verejných financií a vládnych dlhoch všetkých členských štátov EÚ a viacerých tretích krajín.

Priebežné prognózy (zvyčajne uverejňované vo februári a septembri) sa venujú vývoju v najväčších ekonomikách od prechádzajúcej prognózy.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy