Cesta

Podle jarní prognózy se evropská ekonomika zotavuje - 13/05/2011

Chodci na přeplněné ulici © Thinkstock.com

Hospodárství EU je na dobré ceste k úplnému zotavení. Odhadovaný rust v roce 2011 se pohybuje kolem 1,75 %.

Ekonomika EU se postupně zotavuje a její oživení se slibně vyvíjí. Prognózy na rok 2011 vypadají o něco příznivěji, než byly odhady na podzim minulého roku. Hrubý domácí produkt letos poroste přibližně o 1,75 % a o necelá 2 % v příštím roce.

Tento vývoj je podporován lepšími vyhlídkami ve vývoji světové ekonomiky, což celkově přispívá k optimističtější náladě evropských podniků.

Inflace však stoupá rychleji než HDP a naopak míra nezaměstnanosti klesá jen nepatrně.

Nárůst cen komodit zvyšuje celkovou inflaci

Ke zvyšování inflace přispívá především situace na trhu s komoditami. Růst jejich cen je nyní jedním z nejdůležitějších aspektů, které se od loňského podzimu nově objevily. Inflace v tomto roce dosáhne zřejmě v průměru téměř 3 % v EU a 2,5 % v eurozóně. V příštím roce by měla klesnout na zhruba 2 % v EU a 1,75 % v eurozóně.

Na trhu práce se bude situace v příštím roce a do poloviny roku 2013 zlepšovat jen velmi pomalu. V roce 2012 klesne míra nezaměstnanosti jen o 0,75 % na přibližně 9,25 %.

Stav veřejných financí se zlepšuje a rozpočtový deficit by měl do roku 2012 klesnout o 3,75 % HDP. Nicméně tyto odhady se velmi různí stát od státu.

Komise zveřejňuje své hospodářské prognózy čtyřikrát ročně. Komplexní jarní a podzimní prognóza se týká růstu, inflace, zaměstnanosti, schodku veřejných rozpočtů a dluhu veřejného sektoru všech členských států EU a několika dalších zemí.

Stručnější průběžné prognózy, které se zpravidla zveřejňují v únoru a září, vycházejí z vývoje od předcházející předpovědi a týkají se jen největších ekonomik.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy