Cesta

Jednodušší daňová pravidla pro podniky - 18/03/2011

Péro, kalkulačka, eurobankovky © Stockphoto/SrdjanSrdjanov

Společná daňová pravidla usnadní a zlevní podnikání na jednotném trhu firmám, které působí ve více než jedné zemi EU.

I přesto, že existuje jednotný trh DeutschEnglishfrançais umožňující v rámci Unie volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu, mají firmy problémy, pokud chtějí své podnikání rozšířit do jiných zemí v rámci tohoto trhu. Proč? Daňové systémy jednotlivých členských států EU se natolik liší, že je to často příliš složité a drahé.

Komise proto pro firmy, které působí ve více než jedné zemi EU, navrhla jednotná daňová pravidla DeutschEnglishfrançais . Tato pravidla by takovým firmám umožňovala vyplnit pouze jedno "konsolidované" daňové přiznání všech svých příjmů v rámci Unie.

Zvýšila by se tím konkurenceschopnost EU a pomohlo by to hospodářskému růstu a tvorbě pracovních míst.

Komise odhaduje, že díky společným pravidlům by podniky ušetřily okolo 2 miliard eur. A pokud by se jen 5 % malých evropských podniků díky nim rozhodlo podnikat i mimo svůj domácí trh, ušetřila by se další miliarda.

Nová pravidla by také zvýšila atraktivitu evropského trhu pro zahraniční firmy, které by je rovněž mohly využívat.

Jak to funguje

Sazba daně z příjmu právnických osob v EU se nebude měnit. Členské státy EU budou i nadále rozhodovat o výši svých sazeb daně z příjmu právnických osob.

Při výpočtu daně by firmy měly možnost využívat buď systémy jednotlivých členských států, nebo jednotná evropská pravidla.

Jako příklad si třeba vezměme firmu působící ve čtyřech zemích EU: Ve třech z nich vykazuje zisk a v jedné ztrátu.

Místo čtyř daňových přiznání by mohla podat jen jedno. Firma by si sečetla zisky, odečetla ztráty a společná pravidla by použila k výpočtu srážek a daňových úlev. Tím by došla k jedné zdanitelné částce.

Každá ze čtyř zemí by vybrala daň z příslušné části zdanitelné částky (na základě svých sazeb). Příslušná část by se vypočítala podle vzorce, který by byl součástí pravidel.

Návrh nových pravidel musí ještě schválit představitelé členských států EU po konzultaci s Evropským parlamentem.

Další informace o daních z příjmu právnických osob v EU DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy