Navigačný riadok

Estónsko prijíma euro - 28/12/2010

Obyvatelia Estónska začnú od 1. januára 2011 používať euro. Vďaka dobrej príprave a informačnej kampani by mal byť prechod z estónskej koruny na novú menu plynulý.

Nedávne verejné kampane v Estónsku sa zamerali na odstránenie nejasností o výmennom kurze a na informovanie o spôsobe prepočtu cien, aby sa tak zákazníci nestali obeťami ziskuchtivých obchodníkov.

Každému obyvateľovi bol v novembri zaslaný leták s praktickými informáciami a dvoma kartami. Na jednej sa nachádza tabuľka s výmenným kurzom eura a koruny a na druhej sú uvedené ochranné znaky bankoviek.

Od prvého decembra sú v bankách k dispozícii štartovacie balíčky s mincami eesti keelEnglish, prostredníctvom ktorých sa môže verejnosť zoznámiť s novou menou.

Obchodníci, finančné inštitúcie a miestne samosprávy boli ešte v auguste vyzvaní, aby podpísali dohodu, v ktorej sa zaviazali bezdôvodne nezvyšovať ceny po prechode na novú menu.

Počas prvých dvoch januárových týždňov budú v obehu obe meny - estónska koruna a euro. Následne sa jediným zákonným platidlom stane euro. Obchodníci v snahe pomôcť spotrebiteľom začali uvádzať ceny v oboch menách už od 1. júla 2010 a musia tak robiť až do 20. júna 2011.

Verejné združenie na ochranu spotrebiteľov bude monitorovať firmy a vývoj cien, pričom zverejní každé závažné porušenie pravidiel.

Estónsko sa stalo členom EÚ v roku 2004 a vďaka veľkému nasadeniu pri uskutočňovaní hospodárskych reforiem si vyslúžilo prezývku "baltský tiger". Hospodárstvo Estónska je vysoko pružné a napriek tomu, že nie je úplne imúnne voči kríze, ukázalo svoju schopnosť fungovať a prispôsobovať sa pevným výmenným kurzom počas obdobia takmer dvoch desaťročí.

Prijatie eura však neznamená koniec povinnostiam. Ako sedemnásty člen eurozóny bude Estónsko musieť uplatňovať politiku v oblasti verejného dlhu a rozpočtových deficitov, ktorá zabezpečí hospodársky rast, tvorbu pracovných miest a stabilnú mieru inflácie.

Do eurozóny nedávno vstúpili aj Slovinsko (v roku 2007), Cyprus a Malta (2008) a Slovensko (2009).

Estónsko a euro English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy