Navigācijas ceļš

Igaunija pāriet uz eiro - 28/12/2010

Igauņi sāks lietot eiro 2011. gada 1. janvārī. Pārdomātai plānošanai un iedzīvotāju informēšanai būtu jāsekmē netraucēta pāriešana no kronas uz eiro.

Nesenās informatīvās kampaņas mērķis bija novērst neskaidrības par maiņas kursu tā, lai pircēji zinātu, cik daudz viņi tērē, un negodīgi tirgotāji viņus nevarētu apmānīt.

Novembrī igauņi saņēma brošūras, kuras sniedza praktiskas ziņas, un divas ērtas atsauces kartītes — kronas un eiro pārrēķina shēmu un banknotēs iekļauto pretviltošanas elementu skaidrojumu.

Lai iedzīvotāji varētu pierast pie jaunās naudas, no 1. decembra bankās bija pieejami monētu sākuma komplekti eesti keelEnglish.

Tajā pašā laikā augustā mazumtirgotājus, finanšu iestādes un pašvaldības aicināja parakstīt vienošanos par godīgu cenu noteikšanu un tā apņemties pēc pāriešanas uz eiro bez iemesla nepaaugstināt cenas.

Pirmajās divās nedēļās pēc pāriešanas uz eiro apgrozībā būs gan Igaunijas kronas, gan eiro, un pēc tam vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis būs eiro. Lai palīdzētu patērētājiem, 2010. gada 1. jūlijā mazumtirgotāji sāka norādīt cenas abās valūtās, un tiem tā jāturpina līdz 2011. gada 20. jūnijam.

Valdības Patērētāju aizsardzības padome pārraudzīs uzņēmējdarbību un cenas un informēs sabiedrību par visiem nopietniem noteikumu pārkāpumu gadījumiem.

Igaunija pievienojās ES 2004. gadā un ir īstenojusi ekonomiskās reformas ar īpašu apņēmību, izpelnoties iesauku "Baltijas tīģeris". Igaunijas tautsaimniecība ir ļoti elastīga. Kaut arī Igaunija nav imūna pret krīzi, tā ir parādījusi, ka spēj pielāgoties un uzturēt nemainīgu valūtas maiņas kursu, kas pastāv jau gandrīz divdesmit gadus.

Tomēr ar pāriešanu uz eiro ceļš vēl nav galā. Igaunijai kā 17. eirozonas dalībvalstij būs jāīsteno parāda un budžeta deficīta politika, kas atbalsta ekonomisko izaugsmi, darbavietu izveidi un stabilu inflācijas līmeni.

Citas jaunās eirozonas dalībvalstis ir Slovēnija, kura pievienojās 2007. gadā, Kipra un Malta, kuras pievienojās 2008. gadā, kā arī Slovākija, kura pievienojās 2009. gadā.

Igaunija un eiro English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites