Navigācijas ceļš

Augļus nesīs ciešāka tiesiskā sadarbība - 14/12/2010

Eiropas karte uz cilvēku pū	ļa fona © ES

Pateicoties jauniem tiesību aktiem, uzņēmumiem būs ērtāk un lētāk tiesās risināt pārrobežu strīdus, turklāt samazināsies formalitātes cilvēkiem, kas dzīvo, strādā un ceļo citās ES valstīs.

Komisija ir iecerējusi atvieglot dzīvi cilvēkiem, kas dzīvo vai strādā citā ES valstī, vai grasās turp pārcelties, tāpēc tā vēlas uzzināt iedzīvotāju domas English , kā varētu uzlabot pašreizējo kārtību.

Viena iespēja būtu ieviest Eiropas paraugus visbiežāk sastopamajiem civilstāvokļa aktiem, piemēram, dzimšanas apliecībām. Cits risinājums būtu panākt, lai šāda veida dokumentus automātiski atzītu visās ES valstīs. Šīs izmaiņas neskartu atsevišķo valstu tiesību sistēmas.

Visu 27 ES dalībvalstu administratīvās sistēmas ir visnotaļ atšķirīgas. Tas nozīmē, ka publiskus juridiskos dokumentus (piemēram, līgumus vai zemesgrāmatu apliecības) vai civilstāvokļa aktus (teiksim, dzimšanas vai laulības apliecības) ne vienmēr atzīst ārpus valsts, kura tos izdevusi.

Tāpēc tiem 12 miljoniem eiropiešu, kas pārcēlušies uz dzīvi citā ES dalībvalstī, bieži nākas saskarties ar birokrātiskām procedūrām. Ja pieprasa vēl dokumentu tulkojumu vai papildu pārbaudi, dokumentu atzīšana var izrādīties dārgs prieks. Nesen veikts apsekojums Englishfrançais rādīja, ka izmaiņas atbalsta daudzi — 73 % dalībnieku uzskatīja, ka kaut kas jādara, lai uzlabotu juridisko dokumentu apriti starp ES valstīm.

Sabiedriskajā apspriešanā var piedalīties līdz 30. aprīlim, un tajā iesniegtos komentārus ņems vērā, 2013. gadā izstrādājot jauno tiesību aktu projektus.

Savs labums būs arī uzņēmumiem. Pateicoties jaunajam priekšlikumam, samazināsies to juridiskie izdevumi gadījumos, kad uzņēmums vēlas panākt tiesas sprieduma atzīšanu citā ES valstī.

Piemēram, ja Zviedrijas uzņēmums iesūdz tiesā Vācijas uzņēmumu par samaksas kavēšanu, pašreizējās ES tiesības danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska paredz, ka vienā valstī pieņemts tiesas nolēmums pilnībā jāatzīst un jāizpilda pārējās dalībvalstīs. Tomēr pat tad, ja tiesa apmierina Zviedrijas uzņēmuma prasību, tam tomēr būtu jāmaksā līdz pat 3000 eiro, lai nolēmumu atzītu abās valstīs. Šie papildu izdevumi, protams, ir apgrūtinājums.

Eiropas Komisija tagad meklē iespējas, kā atcelt šo prasību, kuras dēļ uzņēmumiem ik gadu nākas atvadīties no apmēram 48 miljoniem eiro. Jaunie noteikumi nodrošinās arī lielāku aizsardzību Eiropas patērētājiem, kuriem būs izcēlies strīds ar pārdevējiem no ārpussavienības valstīm.

Apspriešana par dokumentu atzīšanu English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites