Ścieżka nawigacji

Ożywienie koniunktury - stopniowe i w różnym tempie - 30/11/2010

Osoba spoglądająca przez lornetkę z monetami euro zamiast szkieł © UE

Lata 2010-2012 mają nadal być w UE według prognoz okresem ożywienia gospodarczego, a stopa zatrudnienia ma od przyszłego roku zacząć nieznacznie wzrastać.

Według najnowszych prognoz gospodarczych English Komisji wzrost PKB w UE ma w latach 2010-2011 wynieść około 1¾ proc. a w roku 2012 dojść do poziomu 2 proc. w wyniku zwiększenia wydatków na inwestycje i konsumpcję.

Oznacza to nieznaczną poprawę sytuacji na rynku pracy. Poziom zatrudnienia ma wzrosnąć do 2011 r. o około ½ proc., a do 2013 r. - o około ¾ proc. Stopa bezrobocia ma stopniowo spaść z około 9½ proc. w 2010 r. do około 9 proc. w 2012 r.

Wzrost eksportu od pewnego czasu jest stabilny. W drugiej połowie tego roku i w roku przyszłym światowa gospodarka najprawdopodobniej jednak zwolni, co niekorzystnie wpłynie na wzrost eksportu.

Z drugiej strony ożywienie koniunktury, które zaczęto odnotowywać w trzecim kwartale 2009 r., wydaje się przybierać na sile. Wzrost eksportu zazwyczaj jest dla sektora przemysłu bodźcem do inwestycji w nowy sprzęt lub modernizację dotychczasowego.

W rezultacie popyt krajowy ma według prognoz częściowo się ożywić, w miarę jak będą wzrastać wydatki przedsiębiorstw na inwestycje oraz wydatki na konsumpcję. Wysiłki rządów zmierzające do zmniejszenia deficytów mogą jednak negatywnie wpłynąć na nastroje konsumenckie.

Inflacja w UE ma utrzymywać się na niskim poziomie - w tym i w przyszłym roku jej stopa ma wynieść średnio 2 proc., a w 2012 r. ma lekko spaść do poziomu około 1¾ proc. W strefie euro w latach 2011-2012 inflacja ma według prognoz wynosić średnio około 1¾ proc.

Ze względu na wzrost aktywności gospodarczej i działania podejmowane przez rządy w celu redukcji deficytów w 2010 r. blisko połowa krajów UE ma odnotować niższy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych niż w roku 2009. W przyszłym roku deficyt ten ma spaść w 24 krajach.

Jednak za tymi zbiorowymi danymi kryje się mniej jednolity obraz - poprawa koniunktury przebiega różnie w zależności od kraju UE. Niektóre z państw wychodzą z recesji szybciej niż inne. Tempo to zależy od tego, jak poważne są problemy, którym musiały stawić czoła gospodarki tych krajów (np. jak bardzo spadły ceny nieruchomości, które sektory potrzebują restrukturyzacji), oraz od podejmowanych wysiłków w celu przywrócenia równowagi w UE i w strefie euro.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki