Navigācijas ceļš

Tautsaimniecība atkopjas pakāpeniski un nevienmērīgi - 30/11/2010

Cilvēks, kas skatās ar binokli (lēcu vietā eiro monētas) © ES

Gaidāms, ka 2010.-2012. gadā turpināsies ES ekonomikas atkopšanās un ka jau nākamgad nedaudz samazināsies bezdarbs.

Eiropas Komisijas jaunākajā ekonomikas prognozē English norādīts, ka, investīciju un patēriņa apjomam atkal pieaugot, 2010.-2011. gadā IKP varētu palielināties par aptuveni 1¾ %, bet 2012. gadā apmēram par 2 %.

Tas nozīmē, ka darba ņēmējiem klāsies mazliet labāk. Gaidāms, ka 2011. gadā nodarbinātības līmenis paaugstināsies par gandrīz pusprocentu, bet 2012. gadā par trim ceturtdaļām procenta. Prognozē teikts, ka bezdarba līmenis pakāpeniski samazināsies no 9½ % 2010. gadā līdz aptuveni 9 % 2012. gadā.

Eksporta apjoms jau kādu laiku stabili pieaug. Tomēr gaidāms, ka šā gada otrajā pusē un 2011. gadā ekonomiskā aktivitāte visā pasaulē samazināsies, līdz ar to būs mazāk iespēju eksportēt ES preces un pakalpojumus.

Pozitīvi ir tas, ka ekonomikas atkopšanās, kas sākās 2009. gada trešajā ceturksnī, tomēr pieņemas spēkā. Eksporta apjoma pieaugums parasti stimulē uzņēmumus ieguldīt līdzekļus jaunā aprīkojumā vai to modernizēt.

Līdz ar to sagaidāms, ka iekšzemes pieprasījums palīdzēs vismaz daļēji pārvarēt sastingumu, jo uzņēmumi veic investīcijas un patērētāji sākuši pirkt vairāk. Tomēr valdību centieni ierobežot budžeta deficītu var novest pie tā, ka patērētāji izdod mazāk naudas.

Prognozē norādīts, ka inflācija ES arī turpmāk varētu būt samērā neliela — ap 2 % šogad un nākamgad un aptuveni 1¾ % 2012. gadā. Gaidāms, ka eirozonā 2011.-2012. gadā vidējais inflācijas līmenis būs trīs ceturtdaļas procenta.

Saimnieciskajai darbībai atkal aktivizējoties un arī pateicoties budžeta deficīta ierobežošanas pasākumiem, ko veic valdības, apmēram pusē ES dalībvalstu 2010. gada budžeta deficīts būs mazāks nekā gadu iepriekš. Prognozēts, ka nākamgad budžeta deficīts samazināsies 24 valstīs.

Šie skaitļi ir vispārīgi un raksturo situāciju kopumā. Faktiski ekonomika neatkopjas visās valstīs vienlīdz ātri. Dažās tas notiek lēnāk, citās - straujāk. Šīs atšķirības liecina par to, cik lielas problēmas ir katrā konkrētajā valstī (piemēram, kāds ir mājokļu cenu kritums un kuras nozares būtu jārestrukturē). No tām var arī secināt, ka jāatgūst līdzsvars eirozonā un visā ES kopumā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites