Cesta

Zotavování ekonomiky je pozvolné a nerovnoměrné - 30/11/2010

Obrázek člověka pozorujícího okolí dalekohledem, který má místo čoček euromince © EU

V letech 2010-2012 má zotavování ekonomiky Unie pokračovat. Od příštího roku by se měla začít zvyšovat i zaměstnanost.

Podle poslední hospodářské prognózy English Evropské komise má růst HDP v letech 2010-2011 činit 1¾ % a v roce 2012 by měl současně s nárůstem investic a spotřeby dosáhnout 2 %.

To by se mělo pozitivně odrazit i na pracovním trhu. V roce 2011 by se měla zaměstnanost zvýšit o ½ % , v roce 2012 pak o ¾ %. Do roku 2012 by tak měla nezaměstnanost klesnout ze současných 9½ % na 9 %.

Vývoz již nějakou dobu roste poměrně slušně. Celosvětová hospodářská aktivita za druhé pololetí roku 2010 a v roce příštím však zřejmě zaznamená pokles a růst vývozu EU tak podle všeho utlumí.

Celkové zotavení ekonomiky, které začalo v roce 2009, ale patrně potrvá. S nárůstem vývozu obvykle průmyslová odvětví investují do nového vybavení.

V důsledku toho by se s růstem investic a spotřeby měla zvednout i domácí poptávka. Tento trend by ale ještě mohly zvrátit vládní zásahy na omezení schodku.

Inflace by v EU měla setrvat ve stejných mezích - kolem 2 % letos a příští rok, v roce 2012 by mohla klesnout na 1¾ %. V eurozóně by se v období 2011-2012 měla pohybovat okolo 1¾ %.

Díky růstu hospodářské aktivity EU a vládním opatřením na omezení schodku by asi polovina členských států měla za rok 2010 vykázat nižší státní deficit než v roce 2009. Příští rok by se měl snížit celkem ve 24 zemích.

To všechno jsou však celkové statistiky. Růst v jednotlivých členských státech EU je nerovnoměrný a některé země se z krize zotavují pomaleji než ostatní. Ovlivňuje to míra zátěže jejich ekonomiky - například to, jak moc se propadl trh s nemovitostmi nebo která odvětví jsou nucena restrukturalizovat - a to, jak reagují na vývoj ve zbytku EU a v eurozóně.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy