Ścieżka nawigacji

Sektor bankowy - zarządzanie w sytuacjach kryzysowych - 20/10/2010

Napis "bank" widniejący nad wejściem do budynku © istock/ilbusca

Nowe unijne ramy zarządzania na wypadek kryzysu finansowego pomogą rozwiązać problemy, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

W następstwie globalnego kryzysu finansowego UE wprowadziła środki mające zapobiec powtórzeniu się podobnej sytuacji w przyszłości. Reforma objęła m.in. sektor bankowy, który nie może opierać się wyłącznie na planach ratunkowych i musi pozostać stabilny w sytuacjach kryzysowych.

Kryzys pokazał, że problemy jednego banku mogą mieć negatywny wpływ na cały sektor finansowy i na więcej niż jeden kraj. W ostatnich latach w wielu przypadkach rządy państw UE musiały sięgnąć po pieniądze podatników, aby wesprzeć niektóre z dużych instytucji finansowych.

Upadłość niektórych banków mogła mieć katastrofalne skutki, również dla milionów klientów. Pomoc państwa na wsparcie banków wyniosła ponad 13 proc. produktu krajowego brutto UE.

W ramach reform Komisja proponuje ustanowienie systemu koordynacji nadzoru między organami regulacyjnymi i rządami UE, który umożliwi zidentyfikowanie banków mających trudności i odpowiednie postępowanie w sytuacjach kryzysowych. Nie można z góry zakładać, że wielkość lub powiązania danego banku uchronią go przed bankructwem.

Banki działające w więcej niż jednym kraju UE mają zostać objęte ściślejszą kontrolą. Nowy Europejski Organ Nadzoru Bankowego będzie wspomagać krajowe organy regulacyjne w sytuacjach kryzysowych.

Aby zapewnić finansowanie kosztów środków naprawczych, mają zostać utworzone fundusze krajowe zasilane z opłat pobieranych od banków. Inne przewidziane środki obejmują:

  • wprowadzenie zarówno dla instytucji finansowych, jak i rządów poszczególnych państw obowiązku opracowania planów postępowania w sytuacjach problemów finansowych lub niewypłacalności
  • nadanie organom nadzorczym uprawnień do nakazania instytucji borykającej się z trudnościami wymiany zarządu, wdrożenia planu naprawczego lub ograniczenia działalności stanowiącej nadmierne zagrożenie
  • nadanie władzom uprawnień do zrealizowania przejęcia upadającego banku lub upadającej firmy przez inną instytucję albo do przeniesienia całości lub części jej działalności do tymczasowego banku pomostowego, co umożliwiłoby zapewnienie ciągłości istotnych usług świadczonych przez dany bank i poprowadzenie jego upadłości w sposób kontrolowany.

Propozycje stanowią część pakietu legislacyjnego, który ma zostać przedłożony wiosną 2011 r. i który ma stworzyć ramy zarządzania w sytuacjach kryzysowych dotyczące banków i firm inwestycyjnych.

Więcej na temat zarządzania w sytuacjach kryzysowych w sektorze bankowym DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki