Navigačný riadok

Obchodovanie s finančnými produktmi - nové pravidlá pre bezpečnejšie trhy - 16/09/2010

Reformy EÚ sú odpoveďou na celosvetovú finančnú krízu © AP

Navrhované zmeny pravidiel EÚ zvýšia bezpečnosť a transparentnosť predaja na krátko (short-selling) a obchodovania s mimoburzovými derivátmi (OTC).

Reformy sú súčasťou viacbodového plánu Komisie na vytvorenie harmonizovanejšieho a lepšie fungujúceho finančného systému EÚ v reakcii na celosvetovú hospodársku krízu.

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier poznamenal, že návrhy predstavené včera by mali znížiť riziko a pomôcť členským štátom EÚ koordinovať prijímanie preventívnych opatrení.

V jednom návrhu nariadenia sa napríklad od investorov požaduje, aby vysporiadavali obchody s mimoburzovými derivátmi DeutschEnglishfrançais prostredníctvom centrálnych zúčtovacích stredísk. Podľa nariadenia o novom Európskom orgáne pre cenné papiere a trhy (ESMA) sa všetky obchody budú musieť nahlasovať v centralizovaných registroch transakcií.

Ďalšie nariadenie zavádza povinnosť zreteľne označovať všetky predaje na krátko obchodované na burzách. Investori, u ktorých objem cenných papierov obchodovaných na krátko presiahne stanovený podiel, budú musieť oznamovať údaje o svojej angažovanosti regulátorom a na trhu. Návrh takisto reguluje krátke pozície investorov týkajúce sa štátnych dlhových nástrojov získaných prostredníctvom swapov nesplácania úveru (CDS).

Návrhmi sa teraz bude zaoberať Európsky parlament a Rada ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy