Cesta

Díky novým pravidlům bude obchodování s finančními produkty bezpečnější - 16/09/2010

Reformy EU reagují na celosvětovou finanční krizi © AP

Navrhované změny pravidel EU by znamenaly bezpečnější a transparentnější krátký prodej a obchodování s mimoburzovními deriváty.

Reformy jsou součástí řady opatření, která Komise podniká, aby tváří v tvář celosvětové hospodářské krizi vytvořila harmonizovanější a stabilnější finanční systém.

Podle komisaře pro vnitřní trh Michela Barniera by včera oznámené návrhy snížily riziko a pomohly koordinovat preventivní opatření mezi zeměmi EU.

Jedno z navrhovaných nařízení požaduje, aby investoři zúčtovávali mimoburzovní deriváty DeutschEnglishfrançais (deriváty OTC) prostřednictvím ústředních protistran. Transakce by se musely oznamovat v centrálních registrech, které by spravoval nový Evropský orgán pro cenné papíry a trhy.

Druhé navrhované nařízení zase vyžaduje, aby veškerý krátký prodej cenných papírů (tzv. short selling) byl na burzách patřičným způsobem označen. Investoři, kteří by vlastnili určité množství cenných papírů z krátkého prodeje, by museli toto množství nahlásit regulátorům a také trhu. Návrh také reguluje tzv. krátké pozice spojené se státními dluhopisy získané prostřednictvím swapů úvěrového selhání.

Návrhy musí nyní zvážit Evropský parlament a Rada pro hospodářské a finanční věci.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy