Navigačný riadok

Estónsko prejde od 1. januára na euro - 15/07/2010

Jyrki Katainen, Jürgen Ligi, Olli Rehn, Didider Reynders, Siim Kallas, Franc Križanic ©EU

Baltická krajina získala konečný súhlas ministrov financií. Prijatie eura v Estónsku už skôr schválili Európsky parlament, ECB a ďalšie inštitúcie EÚ.

Rozhodnutie završuje schvaľovací postup, ktorý začal v máji, kedy Komisia určila, že Estónsko splnilo všetky kritériá na prijatie spoločnej európskej meny.

Estónsko vymení 1. januára svoju korunu za euro a stane sa 17. krajinou, ktorá pristúpi do eurozóny.

Zaradí sa medzi silných členov so zdravými verejnými financiami. Estónsko zaznamenalo minulý rok rozpočtový schodok vo výške 1,7 % HDP a s prehľadom dodržalo 3 % limit EÚ. Vládny dlh je takisto nízky - iba 7,2 % HDP.

Hospodárstvo Estónska je vysoko pružné a napriek tomu, že nie úplne imúnne voči kríze, ukázalo svoju schopnosť fungovať a prispôsobovať sa pevným výmenným kurzom počas obdobia takmer dvoch desaťročí.

Prijatie eura však neznamená koniec povinnostiam. Ako krajina eurozóny bude musieť Estónsko pokračovať v uplatňovaní politík, ktoré podporujú rast a obsahujú riziko nadmerných tlakov na domáci dopyt.

V nasledujúcich mesiacoch bude Komisia spoločne s Európskou centrálnou bankou úzko spolupracovať s Estónskom na zvládnutí plynulého prechodu na euro. Prípravy zahŕňajú informačnú kampaň, aby sa Estónci zoznámili s novou menou.

Euro začalo fungovať v roku 1999 ako virtuálna mena pre bezhotovostné transakcie a pre potreby účtovníctva. Euromince a eurobankovky sa do obehu dostali o tri roky neskôr.

Estónsko s 1,2 milióna obyvateľmi zvýši počet ľudí, ktorí využívajú euro na 330 miliónov. Naposledy rozšírili rady eurozóny krajiny ako Slovensko v roku 2009, Cyprus a Malta v roku 2008 a Slovinsko v roku 2007.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy