Ścieżka nawigacji

1 stycznia Estonia wejdzie do strefy euro - 15/07/2010

Jyrki Katainen, Jürgen Ligi, Olli Rehn, Didider Reynders, Siim Kallas, Franc Križanic © EU

Po pozytywnej decyzji parlamentu, banków centralnych oraz instytucji UE ministrowie finansów ostatecznie zatwierdzili decyzję o przyjęciu republiki bałtyckiej do strefy euro.

Decyzja ta wieńczy proces, który rozpoczął się w maju, kiedy to Komisja uznała, że Estonia spełnia wszystkie warunki niezbędne do wprowadzenia wspólnej waluty.

Z dniem 1 stycznia Estonia stanie się 17. członkiem strefy euro.

Pozycja Estonii jest mocna, a jej finanse publiczne w dobrym stanie. W zeszłym roku deficyt wyniósł 1,7 proc. PKB, czyli dużo poniżej unijnego progu 3 proc. Niski był również dług publiczny − zaledwie 7,2 proc. PKB.

Gospodarka Estonii, choć nie pozostała zupełnie niewrażliwa na kryzys, wykazała się dużą wydajnością i elastycznością przy stałym kursie wymiany od prawie dwudziestu lat.

Przyjęcie euro to jeszcze nie koniec. Jako członek strefy euro Estonia będzie musiała nadal realizować politykę wspierającą wzrost gospodarczy i ograniczającą ryzyko nadmiernego popytu krajowego.

W najbliższych miesiącach Komisja, Europejski Bank Centralny oraz Estonia będą ściśle współpracować, aby ta zmiana przebiegła sprawnie. Przygotowania obejmują kampanię informacyjną, której celem będzie zapoznanie Estończyków z nową walutą.

Euro narodziło się w 1999 roku jako wirtualna waluta wykorzystywana do płatności bezgotówkowych i do celów księgowości. Monety i banknoty weszły do obiegu trzy lata później.

Wraz z przystąpieniem Estonii, której liczba ludności to 1,2 miliona osób, strefa euro będzie liczyć 330 mln obywateli. W ostatnich latach do strefy euro przystąpiły: Słowacja (2009), Cypr i Malta (2008) oraz Słowenia (2007).

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki