Navigācijas ceļš

Igaunija no 1. janvāra pāriet uz eiro - 15/07/2010

Jyrki Katainen, Jürgen Ligi, Olli Rehn, Didider Reynders, Siim Kallas, Franc Križanic © ES

Pēc tam, kad Parlaments, Centrālā banka un citas ES iestādes devušas zaļo gaismu, šī Baltijas valsts saņēmusi finanšu ministru apstiprinājumu.

Ar šādu lēmumu ir noslēdzies apstiprināšanas process, kas sākās maijā, kad Komisija konstatēja, ka Igaunija atbilst visiem kritērijiem, lai ieviestu vienoto ES valūtu.

Igaunija 1. janvārī pāries no kronām uz eiro, kļūstot par 17. valsti, kas pievienojas eirozonai.

Igaunijas valsts finanses ir labā stāvoklī. Pērn tās budžeta deficīts bija tikai 1,7% — krietni mazāk par ES noteikto 3% robežvērtību. Arī valsts parāds bija mazs — tikai 7,2% no IKP.

Igaunijas tautsaimniecība ir ļoti elastīga. Kaut arī Igaunija nav imūna pret krīzi, tā ir parādījusi, ka spēj pielāgoties un uzturēt nemainīgu valūtas maiņas kursu, kas pastāv jau gandrīz divdesmit gadus.

Tomēr ar pāriešanu uz eiro stāsts vēl nebeidzas. Kad Igaunija būs eirozonas valsts, tai būs jāturpina politika, kas veicina attīstību un ierobežo pārmērīga iekšzemes pieprasījuma risku.

Turpmākajos mēnešos ar Igauniju cieši sadarbosies Komisija un Eiropas Centrālā banka, lai nodrošinātu raitu pāreju. Sagatavošanas darbos ietilpst informatīva kampaņa, kurā Igaunijas iedzīvotājus iepazīstinās ar jauno valūtu.

Eiro pirmoreiz apritē ienāca 1999. gadā kā virtuāla valūta, kuru izmantoja bezskaidras naudas maksājumos un grāmatvedībā. Eiro monētas un naudaszīmes laida apgrozībā tikai trīs gadus vēlāk.

Piepulcējot Igaunijas 1,2 miljonus iedzīvotāju, eirozonas iedzīvotāju skaits būs 330 miljoni. Eirozonas jaunākās dalībnieces ir Slovākija (2009), Kirpa un Malta (2008), un Slovēnija (2007).

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites