Navigācijas ceļš

Bankas depozītu aizsardzības shēmas (2. daļa) - 12/07/2010

Krājkasīte un eiro naudaszīmes ©ES

Eiropas Komisija izstrādājusi priekšlikumus, kā uzlabot bankas kontu turētāju un privāto ieguldītāju aizsardzību un kā izveidot līdzīgas sistēmas apdrošināšanas polisēm.

Eiropas Komisija šodien iesniedza priekšlikumus, kā efektīvāk aizsargāt banku, investīciju firmu un apdrošināšanas uzņēmumu klientus šo uzņēmumu bankrota gadījumā. Tas ir viens no veidiem, kā iecerēts atgūt klientu uzticēšanos finanšu pakalpojumu sniedzējiem.

Minētā tiesību aktu projektu pakete DeutschEnglishfrançais ir svaigākais ES pienesums ceļā uz finanšu nozares labāku pārredzamību un spēju uzņemties vairāk atbildības sabiedrības priekšā. ES regulējums šajā jomā aizvien paplašinās, un šo procesu izraisīja nesenā finanšu krīze.

Viens no ierosinājumiem attiecas uz ES tiesību aktu, kurā noteikts, ka dalībvalstīm jāizveido garantiju fonds, no kura izmaksāt kompensācijas noguldītājiem banku bankrota gadījumā (turpat noteikta arī minimālā garantējamā summa).

Pērn ES palielināja šo minimumu no 20 000 eiro līdz 50 000 eiro. Līdz šā gada beigām nodrošināto summu palielinās līdz 100 000 eiro.

Iecerēts, ka šāda visā ES vienāda nodrošinātā summa palīdzēs izvairīties no tā, ka klienti masveidā izņem noguldījumus, lai tos noguldītu valstīs, kur tiek sniegtas garantijas par lielāku summu (tā tas notika 2008. gadā, kad krīzes pirmajās nedēļās Eiropā sākās īsta panika).

Jaunajos noteikumos paredzēts arī īsāks termiņš, līdz kuram dalībvalstīm ir pienākums noguldītājiem izmaksāt garantēto summu. Pašlaik bankām tas jāizdara triju mēnešu laikā. Komisija vēlas, lai nauda — gluži tāpat kā ASV — tiktu izmaksāta vienas nedēļas laikā no dienas, kad banka ir maksātnespējīga.

Komisija ierosinājusi arī veikt pasākumus, lai mazinātu bažas, ka valstu garantiju fondos nav pietiekami daudz naudas. Bankām būs šādos fondos jāveic regulāras iemaksas, turklāt lielākam riskam pakļautajām bankām būs pienākums maksāt vairāk. Grūtību gadījumā šādi garantiju fondi varēs aizņemties līdzekļus cits no cita.

Ierosināts nākotnē šādus noteikumus par noguldījumu aizsardzību attiecināt ne tikai uz privātpersonām, bet arī uzņēmumiem. Līdz šim uzņēmumiem dažās valstīs šāda aizsardzība netika nodrošināta. Komisija aicina atļaut kompensācijas izmaksāt citās valūtās.

Komisija ierosinājusi veikt līdzīgas izmaiņas arī iegudītājiem paredzētajās kompensācijas shēmās. Tajās paredzēta aizsardzība pret krāpšanu, nolaidību un problēmām, kas saistītas ar sistēmu vadību, tomēr tās nenodrošina aizsardzību pret investīciju risku.

Ja Komisijas priekšlikumu pieņems, ieguldītājiem izmaksājamās kompensācijas summa palielināsies no 20 000 līdz 50 000 eiro. Tātad ieguldītāji būs labāk aizsargāti pret tādiem krāpšanas gadījumiem kā Medofa afēra.

Komisijas priekšlikumi stāsies spēkā tad, ja tos apstiprinās Padome un Eiropas Parlaments.

Komisija arī paziņoja par ieceri ieviest līdzīgu aizsardzību apdrošināšanas polisēm. Dažās valstīs jau pastāv apdrošināšanas polisēm paredzētas garantiju sistēmas, tomēr nav ES mēroga regulējuma. Tuvākajā nākotnē tiks sarīkota sabiedriska apspriešana par šo jautājumu DeutschEnglishfrançais.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites