Naršymo kelias

Indėlių garantijų sistemos. 2 dalis - 12/07/2010

Taupyklė su euro banknotais © ES

Siūlymai pagerinti bankų indėlininkų bei mažmeninių investuotojų apsaugą ir sukurti panašias draudimo polisų garantijų sistemas.

Šiandien Komisija parengė naujas taisykles, kad geriau apsaugotų bankų, investicinių įmonių ir draudimo bendrovių klientus bankroto atveju.

Šis naujas taisyklių paketas DeutschEnglishfrançais - tai dar vienas ES bandymas atkurti pasitikėjimą finansų paslaugomis po neseniai įvykusios finansų krizės ir padidinti šio sektoriaus skaidrumą bei atskaitomybę.

Dalis šio paketo yra susijusi su ES direktyva, kuria reikalaujama, kad šalyse veiktų indėlių garantijų sistemos, pagal kurias bankrutavus bankams indėlininkams būtų išmokamos kompensacijos ir garantuojama minimali kompensacijos suma.

Praėjusiais metais ES minimalią garantinę kompensacijos sumą padidino nuo 20 000 EUR iki 50 000 EUR. Dabar siūloma šią suma iki šių metų pabaigos padidinti iki 100 000 EUR.

Padidinus garantinę sumą siekiama užtikrinti, kad indėlininkai neperkeltų savo indėlių į didesnes garantijas siūlančias šalis, kaip tai atsitiko 2008 m. per pirmąsias panikos savaites, kai Europą ištiko krizė.

Naujomis taisyklėmis nustatytas trumpesnis kompensacijų indėlininkams išmokėjimo laikotarpis. Šiuo metu bankai privalo išmokėti kompensacijas per tris mėnesius. Komisija siekia, kad kompensacijos, kaip JAV, būtų išmokamos per savaitę po banko bankroto.

Be to, siekiama užtikrinti, kad nacionalinėse indėlių garantijų sistemose būtų pakankamai lėšų. Siūloma, kad šias sistemas bankai finansuotų reguliariomis įmokomis. Bankai, kurių bankroto rizika yra didesnė, turėtų mokėti didesnes įmokas. Prireikus, sistemos galėtų skolintis viena iš kitos.

Pagal persvarstytą direktyvą indėlių garantijos būtų užtikrinamos ne tik privatiems namų ūkiams, bet ir įmonėms, kurios šiuo metu kai kurioms nacionalinėms garantijų sistemoms nepriklauso. Išmokas būtų leidžiama išmokėti ir kita valiuta.

Komisija panašius pakeitimus ragina įdiegti ir į investuotojų kompensavimo sistemas. Šios sistemos užtikrina apsaugą nuo sukčiavimo, netinkamos veiklos ar operacinių sistemų sutrikimų, bet ne nuo investavimo rizikos.

Kompensacijas investuotojams siūloma padidinti nuo 20 000 EUR iki 50 000 EUR. Naujosiomis taisyklėmis investuotojai būtų geriau apsaugoti nuo į Madoffo aferą panašių sukčiavimo atvejų.

Šiuos siūlymus turi patvirtinti Taryba ir Parlamentas.

Komisija planuoja įdiegti panašią draudimo polisų apsaugos sistemą. Kai kuriose šalyse jau veikia draudimo garantijų sistemos, tačiau ES masto taisyklių dar nėra. Jau vyksta viešos konsultacijos šiuo klausimu DeutschEnglishfrançais.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos