Navigācijas ceļš

Jaunākais ziņojums par nodokļu tendencēm ES - 28/06/2010

Muitas veidlapa © ES

Eiropas Statistikas birojs nule publicējis ziņojumu, kur teikts, ka krīzes ietekmē vietām kritušies nodokļi.

Ziņojuma Deutsch (de) English (en) français (fr) pamatā ir dati par 2008. gada nodokļiem, tāpēc no tā vēl nevar spriest par krīzes galīgo ietekmi. Piedāvājot vispusīgāku skatījumu, dokumentā iztirzāts, kā krīzes iespaidā mainījusies nodokļu politika, izvērtējot līdz šā gada pavasarim veiktos pasākumus.

Visumā Eiropas iedzīvotāji 2008. gadā nodokļos samaksāja mazāk nekā parasti, lielākoties tāpēc, ka valdības samazināja iedzīvotāju un uzņēmumu ienākuma nodokli, cenzdamās mazināt ekonomikas krīzes triecienu. Tomēr kopumā nodokļu slogs 27 valstu veidotajā Eiropas Savienībā ir saglabājies samērā augsts, ja salīdzina ar citām pasaules valstīm, — galvenokārt tāpēc, ka daudz līdzekļu prasa mūsu sociālās labklājības sistēmas.

Nav gaidāms, ka nodokļi tuvāko gadu laikā varētu mazināties, īpaši tādēļ, ka daudzās valstīs akūti trūkst skaidras naudas, ko tās tērēja, lai balstītu grūtībās nokļuvušo ekonomiku.

2008. gadā valsts kabatā nonāca 39,3 % no IKP — nodokļu līmenis ir krities pirmo reizi pēdējo četru gadu laikā (par 0,4 procentu punktiem mazāk nekā 2007. gadā). Un tomēr tas vairāk nekā par trešdaļu pārsniedz ASV un Japānas rādītājus.

Iekasēto nodokļu attiecība pret IKP ES dalībvalstīs krietni atšķiras — no 28 % Rumānijā līdz 48,2 % Dānijā. Parasti tā ir augstāka vecajās ES dalībvalstīs.

Daudzas valstis piešķīra nodokļu maksātājiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus. Visbiežāk tie izpaudās kā lielākas nodokļu atlaides, nevis faktiska nodokļa samazināšana, jo valdības vēlējās palielināt mājsaimniecību izdevumus, lai stimulētu ekonomiku.

Visaugstākās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes ir Zviedrijā (56,4 %), Beļģijā (53,7 %) un Nīderlandē (52,0 %), bet viszemākās — Bulgārijā (10,0 %), Čehijā un Lietuvā (abās valstīs 15,0 %).

Uzņēmumu ienākuma nodokļa likmes, kuras jau gadiem ilgi bija sarukušas, ir saglabājušās līdzšinējā līmenī vai samazinājušās. Vidēji ES šis nodoklis ir 23,2 % (salīdzinājumā ar 35,3 % pirms piecpadsmit gadiem).

Vidējā PVN likme palielinājās no 19,8 % pērn līdz 20,2 % šogad. Taču 2000. gadā tā bija tikai 19,2 %.

Nodarbinātības nodokļi — iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās apdrošināšanas iemaksas, kopā ņemti — veidoja ap 34 % no kopējiem nodokļu ieņēmumiem, šis īpatsvars gandrīz nav mainījies.

Ieņēmumi no patēriņa nodokļiem atbilst apmēram ceturtajai daļai no kopējiem iekasētajiem nodokļiem. 2008. gadā tie ir samazinājušies par 0,7 procentu punktiem — rekordliels sarukums viena gada laikā, kas liecina par krīzes smagumu.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites