Ścieżka nawigacji

Priorytety UE na szczycie G20: zrównoważony wzrost i reforma finansowa - 25/06/2010

Szczyt G20, Toronto, Kanada © SMO

W dniach 26-27 czerwca przywódcy grupy G20, ministrowie finansów i prezesi banków centralnych spotkają się w Toronto, aby razem dyskutować nad strategią wyjścia z kryzysu finansowego.

Unię będzie reprezentować przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. Do Toronto udają się oni z jasną listą unijnych priorytetów.

Pierwsza pozycja na liście to znalezienie sposobu na zagwarantowanie silnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego. UE i pozostali członkowie grupy G20 zgadzają się co do tego, że istnieje potrzeba opracowania skoordynowanej strategii wyjścia z obecnego kryzysu, która umożliwiłaby zachowanie stabilności polityki i finansów publicznych w perspektywie średnio- i długoterminowej.

UE ma zamiar kontynuować reformę rynków finansowych, czemu dała wyraz, oświadczając, że w lipcu poda do wiadomości publicznej wyniki stress-testów banków.

Na liście priorytetów UE znalazł się też podatek od instytucji finansowych, do którego wprowadzenia UE zachęca swoje państwa członkowskie. Tego rodzaju podatek mógłby wzmocnić podział odpowiedzialności i zniechęcić graczy finansowych do podejmowania obarczonych zbytnim ryzykiem decyzji. UE podkreśla jednak, że dyskusje na jego temat, podobnie jak w przypadku globalnego podatku od transakcji finansowych, powinny być prowadzone na poziomie międzynarodowym, aby zapewnić zachowanie równych reguł gry.

UE ma nadzieję, że szczyt w Toronto utoruje drogę do rzeczywistych postępów na szczycie G20 w Seulu, który odbędzie się w listopadzie 2010 r., w tym także w zakresie wsparcia dla handlu światowego wolnego od protekcjonizmu.

Grupa G20 została utworzona w 1999 r. Jej szczyty gromadzą przywódców politycznych i finansowych z 19 krajów oraz Unii Europejskiej. Państwa, które wchodzą w skład G20, reprezentują razem około 90 proc. PKB światowego i 80 proc. handlu światowego.

Śledź na bieżąco: José Manuel Barroso na szczycie

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki