Cesta

Prioritami EU na summitu G20 jsou udržitelný růst a finanční reformy - 25/06/2010

Summit G20 v kanadském Torontu © SMO

Vedoucí představitelé, ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny G20 se ve dnech 26. až 27. června 2010 setkají v Torontu, kde projednají obnovu finančního odvětví po krizi.

Unii budou na summitu zastupovat předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropské rady Herman van Rompuy. Jejich úkol je jasný - prosadit v Torontu priority EU.

Prvním bodem jejich plánu je najít způsob, jak zajistit silný a udržitelný růst. Evropská unie a ostatní členové G20 se shodli na tom, že je třeba vytvořit koordinovanou strategii, jak se ze současné krize dostat. Tato strategie by měla zajistit, že veřejné finance i jednotlivé politiky budou ze střednědobého i dlouhodobého hlediska udržitelné

Unie chce dále pokročit v reformě finančních trhů. Proto již také oznámila, že v červenci zveřejní výsledky zátěžových testů bank.

Další z priorit EU je daň pro finanční instituce. Unie už své členy vyzvala, aby tuto daň zavedli. Tento krok by mohl zlepšit sdílení zátěže mezi bankami a motivovat finanční subjekty k tomu, aby snižovaly rizika. EU však zdůrazňuje, že diskuze o tomto daňovém systému (a také o globální dani z finančních transakcí) by měla pokračovat i na mezinárodní úrovni, aby mohly být zachovány rovné podmínky.

Evropská unie doufá, že setkání v Torontu povede k dosažení skutečného pokroku na summitu G20 v Soulu, který se bude konat v listopadu 2010 a který by měl podpořit vytvoření celosvětového obchodu bez ochranářských tendencí.

Skupina G20 vznikla v roce 1999 a sdružuje politické představitele a finanční odborníky z 19 zemí a Evropské unie. Představuje okolo 90 % hrubého domácího produktu světa a 80 % světového obchodu.

Sledujte předsedu Barrosa na summitu

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy