Navigačný riadok

Na samite EÚ sa diskutovalo o dlhoch, bankovej dani a pláne hospodárskeho rastu - 18/06/2010

Zrkadlový odraz na fasáde budovy Rady v Bruseli © EÚ

Európski lídri prijali kroky na obnovenie dôvery vo finančnú stabilitu Európy a na posilnenie hospodárskeho riadenia.

Čelní predstavitelia EÚ rozhodli o zverejnení výsledkov prebiehajúcich testov európskych bánk, aby uistili trhy, že EÚ si udržuje finančnú stabilitu aj napriek zadlženosti niektorých svojich členov.

Predseda Komisie Jose Manuel Barroso európskych lídrov vyzval, aby zverejnili výsledky tzv. záťažových testov, ktoré mali preveriť schopnosť bánk bezproblémovo zvládnuť krízové obdobie.

"Tieto testy by mali obnoviť dôveru investorov - buď rozptýlia nepodložené dohady alebo upriamia pozornosť na riešenie pretrvávajúcich problémov,"uviedol predseda Komisie. Testom podlieha dvadsaťpäť najväčších európskych bánk a ich výsledky by mali byť známe koncom júla.

Lídri sa takisto dohodli na razantnejšom postupe voči vládam, ktoré nadmerne zadlžujú verejné financie - do úvahy prichádza zavedenie sankcií voči porušovateľom pravidiel, väčšia kontrola úrovne dlhov a širší vzájomný dohľad v oblasti hospodárskej politiky.

V súvislosti so samitom skupiny G20, ktorý sa uskutoční buduúci týždeň v Toronte, Európska rada podporila zdanenie finančných inštitúcií. Toto opatrenie má za cieľ znižovať riziko a odbremeniť daňových poplatníkov, ktorí by tak v budúcnosti nemuseli znášať prípadné bankroty bánk. Rovnako budú naliehať na svetových lídrov, aby pripustili možnosť zdanenia finančných transakcií.

Toto sú hlavné závery samitu, ktorý sa uskutočnil v Bruseli 17. júna. Prítomní lídri zároveň prijali plán hospodárskeho rastu pre ďalšie desaťročie a dohodu o uvalení ďalších sankcií voči Iránu v reakcii na jeho jadrový program. Island dostal zelenú na otvorenie prístupových rokovaní a Estónsko prijme na budúci rok euro.

Kríza sa negatívne odrazila na stave verejných financií, keďže vlády boli nútené pristúpiť k masívnym pôžičkám na záchranu bánk a podporu hospodárskeho rastu. V súvislosti s ozdravovaním ekonomiky presadzuje stratégia Európa 2020 DeutschEnglishfrançais prechod od investovania do podpory rastu k lepšej rozpočtovej disciplíne a štrukturálnej reforme.

V rámci plánu majú vlády členských štátov EÚ stanoviť národné ciele, podložené detailným plánom, v súlade s kvantitatívnymi cieľmi EÚ pre zamestnanosť, vzdelávanie, chudobu, zmeny klímy a výskum a vývoj. Uskutočňovanie plánu sa bude monitorovať.

 

Stratégia rastu Európa 2020 DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy