Cesta

Dluhy, bankovní daň a plán hospodářského růstu jsou hlavními tématy summitu EU - 18/06/2010

Hlavní sídlo Komise se zrcadlí v sídle Rady v Bruselu © EU

Vedoucí představitelé členských států EU usilují o znovunastolení finanční stability v Evropě a kvalitnější řízení ekonomik.

Vedoucí představitelé EU se rozhodli zveřejnit výsledky prohajících testů evropských bank, aby přesvědčily trhy o tom, že Evropa je finančně stabilní navzdory svým dluhům.

K zveřejnění výsledků zátěžových testů vyzýval i předseda Komise José Manuel Barroso. Pomocí těchto testů lze zjistit, zda určitá banka může ustát ekonomické otřesy.

"Mělo by to obnovit důvěru investorů, rozptýlit neopodstatněné pochybnosti a ukázat, že problémy, které se objevily, řešíme," doplnil. Testem prochází dvacet pět největších evropských bank. Výsledky by měly být známy v druhé polovině července.

Dále byla odsouhlasena protiopatření v případě, že vláda některého státu utrácí více, než si může země dovolit. Na země, která porušují pravidla, bude možné uvalit nové sankce. Výše dluhů se bude intenzivněji kontrolovat a více se bude dohlížet i na ostatní části hospodářské politiky jednotlivých zemí.

Před summitem skupiny G20, který se uskuteční příští týden v Torontu, podpořili vedoucí představitelé EU myšlenku daně pro finanční instituce, jejímž účelem je předejít rizikům a zabránit tomu, aby případné kolapsy bank v budoucnu museli platit ze své kapsy daňoví poplatníci. Vyzvali tedy k tomu, aby byla tato daň prosazována i na summitu G20.

Toto rozhodnutí přinesl summit EU, který se konal 17. června v Bruselu. Dále na něm byl přijat plán urychlení hospodářského růstu a uvalení dalších sankcí na Írán v souvislosti s jeho jaderným programem. Podporu se rovněž dostalo Islandu, který bude pokračovat v přípravách na vstup do EU, a Estonsku, které může v příštím roce zavést euro.

Hospodářská krize zdramatizovala stav veřejných financí - vlády jednotlivých členských států si velkou měrou půjčovaly, aby zachránily banky a nastartovaly hospodářský růst. V době, kdy se ekonomika opět vzpamatovává, usiluje strategie Evropa 2020 DeutschEnglishfrançais o to, aby se od stimulačních výdajů přešlo k rozpočtové disciplíně a strukturálním reformám.

Plán poprvé v historii EU ukládá vládám, aby pro své země určily cíle a vytvořily podrobné plány jejich splnění. To přispěje k tomu, aby mohla EU splnit kvantitativní cíle, pokud jde o zaměstnanost, vzdělávání, boj proti chudobě, boj proti změně klimatu a výzkum a vývoj. Plnění těchto cílů se bude sledovat.

 

Strategie Evropa 2020 pro hospodářský růst DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy