Ścieżka nawigacji

Cypr, Dania i Finlandia trafią na listę państw z nadmiernym deficytem - 16/06/2010

Monety euro © UE

Dwanaście państw podjęło już konkretne działania, aby poprawić stan swojego budżetu.

Cypr, Dania i Finlandia dołączyły do grupy państw członkowskich, których deficyty budżetowe są uznawane za tak wysokie, że mogą stanowić zagrożenie dla europejskiej gospodarki. Komisja zaleca obecnie umieszczenie ich na liście krajów, w przypadku których konieczne jest zapewnienie dalszego nadzoru nad finansami publicznymi.

Jak dotąd 12 państw UE podjęło uznane przez Komisję za skuteczne działania mające na celu zmniejszenie dziury w budżecie. Działania te polegają na ograniczaniu wydatków publicznych i wprowadzaniu, zgodnie z zapowiedziami, środków służących zwiększeniu wpływów do budżetu. Wśród tych państw znalazły się Irlandia, Włochy, Portugalia i Hiszpania - cztery kraje, których wysokie zadłużenie budzi niepokój, gdyż może stanowić zagrożenie dla strefy euro.

Tymczasem Niemcy zaczęły stymulować konsumpcję wewnętrzną w odpowiedzi na obawy, że ich spora nadwyżka w handlu zagranicznym szkodzi gospodarkom innych państw UE. Kraj ten przedstawił również środki redukcji deficytu na rok 2011 i lata późniejsze.

W najnowszym raporcie Komisji omówiono też sytuację w Austrii, Belgii, Czechach, Słowenii, Holandii, we Francji oraz na Słowacji.

Podobnie jak w przypadku innych krajów objętych nadzorem, Komisja zaproponowała termin skorygowania nadmiernego deficytu na Cyprze, w Danii i w Finlandii. Finlandia będzie miała czas do 2011 r., podczas gdy dla Cypru ustalono rok 2012, a dla Danii - 2013.

Cypr odnotował za ubiegły rok deficyt w wysokości 6,1 PKB. Tegoroczny deficyt szacowany jest w Danii na poziomie 5,4 proc., a w Finlandii - 4,1 proc.

Do tej pory sytuacja w tych krajach wydawała się dość dobra. Komisarz UE do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn stwierdził, że to nagłe pogorszenie pokazuje, jak głęboki jest kryzys gospodarczy i jakich spustoszeń dokonał w wydatkach publicznych.

3-procentowy pułap deficytu - część paktu stabilności i wzrostu UE - ma zapobiec nierównowadze, która mogłaby podważyć zaufanie do strefy euro, tak jak to miało miejsce w ubiegłym miesiącu w związku z kryzysem w Grecji.

 

Informacje na temat procedury nadmiernego deficytu English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki