Cesta

Nadměrný schodek rozpočtu je třeba sledovat už i v případě Dánska, Finska a Kypru - 16/06/2010

Euromince © EU

12 zemí již podniklo efektivní kroky k nápravě stavu svých rozpočtů.

Schodek veřejných financí dalších tří zemí dosáhl hodnoty, která už může ohrozit evropskou ekonomiku. Jde o Dánsko, Finsko a Kypr. Komise doporučuje, aby tyto země byly zařazeny na seznam zemí, jejichž veřejné finance je třeba dále sledovat.

12 členských zemí již podniklo kroky, které Komise považuje za efektivní pro vyrovnání deficitu - tak, jak se závazaly, omezují veřejné výdaje a podporují posílení příjmů. Mezi těmito zeměmi jsou i Irsko, Itálie, Portugalsko a Španělsko, s nimiž jsou spojovány největší obavy v důsledku vysokého zadlužení, které ohrožuje eurozónu.

Německo naproti tomu přikročilo k podpoře spotřebitelských výdajů. Reaguje tak na obavy, že značný přebytek jeho obchodní bilance může mít negativní dopad na ekonomiky jiných států EU. Na období počínaje rokem 2011 však i Německo plánuje opatření na snížení svého deficitu.

Zpráva Komise se dále zabývá Belgií, Českou republikou, Francií, Nizozemskem, Rakouskem, Slovenskem a Slovinskem.

Stejně jako tomu bylo u ostatních zemí, navrhla Komise Dánsku, Finsku a Kypru lhůty k nápravě deficitu. Finsko by to mělo zvládnout do roku 2011, Kypr a Dánsko do roku 2012 a 2013.

HDP Kypru loni pokleslo o 6,1 % HDP. Dánský deficit dosáhne letos podle prognóz 5,4 % a finský 4,1 %.

Až doposud přitom tyto země neměly problémy. Evropský komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn k tomu podotkl, že tento nepříjemný zvrat ukazuje, že současná hluboká ekonomická krize tvrdě dopadá na veřejné finance.

3% limit, který se vztahuje na deficit jednotlivých států, je jednou z podmínek uvedených v paktu EU o stabilitě a růstu. Jeho smyslem je prevence nerovnováhy, kvůli níž může být narušena důvěra v eurozónu, jak se to stalo před měsícem v důsledku řecké dluhové krize.

 

Další informace k postupu EU při nadměrném schodku English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy