Navigācijas ceļš

Kā novērst nākamo krīzi finanšu nozarē - 02/06/2010

"Standard and Poor's" peļņas prognozes Ņujorkas biržas tablo © Reporters

Jauna likumdošana par kredītreitinga aģentūru uzraudzību visā Eiropā un sabiedriska diskusija par finanšu iestāžu vadību.

Sagatavot noteikumus par kredītreitinga aģentūrām DeutschEnglishfrançais jau bija ieplānots saistībā ar to, ka ES līderi šogad apstiprināja jaunu ES sistēmu, kā uzraudzīt finanšu uzņēmumus. Tagad, kad projekts ir gatavs, izskan jauni aicinājumi ciešāk uzraudzīt šos privātuzņēmumus.

Reitingaģentūru sniegto informāciju izmanto investori, lai novērtētu ieguldījumu risku. Šīs aģentūras ir neatsveramas finanšu tirgu stabilitātes nodrošināšanai, un tām ir milzīga ietekme uz kredītu pieejamību un izmaksām. Kredītreitinga aģentūras ir saņēmušas kritiku par finanšu krīzes veicināšanu, nepietiekami novērtējot risku, un pēdējā laikā arī par rīcību, kas sekmējusi Grieķijas parādu krīzi.

Līdz šim finanšu uzraudzība pa lielākai daļai ir veikta valsts līmenī. Jaunajā sistēmā ir jāizveido Eiropas uzraudzības iestāde DeutschEnglishfrançais , kas tieši un ekskluzīvi pārraudzītu ES reģistrētas kredītreitinga aģentūras, arī ārpus ES robežām reģistrētu aģentūru filiāles, kas atrodas Eiropā. Trīs pazīstamāko aģentūru — "Fitch", "Moody's" un "Standard & Poor's" — galvenās mītnes ir Ņujorkā.

Saskaņā ar šodien iesniegtajiem priekšlikumiem uzraudzības iestādei, kurai vajadzētu sākt darboties 2011. gadā, būtu pilnvaras sākt izmeklēšanu, veikt pārbaudes un uzlikt naudas sodus. Kredītiestādēm, bankām un ieguldījumu uzņēmumiem būs jāsniedz informācija aģentūrām, kuru pakalpojumus tie neizmanto, lai tās varētu izstrādāt neatkarīgus vērtējumus.

Pastāv uzskats, ka ar aģentūru centralizētu uzraudzību varēs uzlabot bankas operāciju pārredzamību, paaugstināt ieguldītāju aizsardzību un palielināt konkurenci kredītvērtējumu jomā.

Komisija sāka arī sabiedrisku apspriešanu DeutschEnglishfrançais par korporatīvās pārvaldības noteikumiem finanšu nozarē, iekļaujot gan bankas, gan apdrošināšanas sabiedrības. Jautājumi ir par to, kā uzraudzīt augstākā līmeņa vadītājus, kā korporatīvajā pārvaldībā iesaistīt finanšu uzraudzītājus u.tml.

ES vēlas saņemt komentārus arī par to, kā noteikt atalgojumu baņķieriem tā, lai viņus nemudinātu uzņemties pārlieku risku. Komisija ir izdevusi ieteikumus par atalgojuma politiku, bet divi šodien publicētie ES ziņojumi liecina, ka daudzās valstīs vēl ir daudz kas darāms, lai tos ņemtu vērā.

Vēl par uzņēmējdarbības tiesībām un korporatīvo pārvaldību DeutschEnglishfrançais

Vēl par ES finanšu pakalpojumu politiku DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites