Navigačný riadok

Estónsko pripravené na euro - 12/05/2010

Pohľad na Tallinn, hlavné mesto Estónska ©EU

Osem ďalších krajín ešte nemôže prijať spoločnú menu.

Šesť rokov po vstupe do EÚ je Estónsko pripravené prijať spoločnú európsku menu.

Komisia dnes oznámila, že odporučí vládam členských štátov EÚ, aby schválili vstup Estónska do eurozóny v januári budúceho roka. Estónsko by sa tak stalo 17. krajinou, ktorá vymení svoju národnú menu za euro.

Vyhlásenie Komisie sprevádzala nová správa English, podľa ktorej osem členských štátov (Bulharsko, Česká republika, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko) ešte nespĺňa požiadavky na prijatie eura. Podľa zakladajúcich zmlúv EÚ by všetky členské štáty EÚ okrem Spojeného kráľovstva a Dánska, ktoré majú výnimku (tzv. opt-out), mali prijať euro po splnení príslušných podmienok.

Krajiny uchádzajúce sa o členstvo v eurozóne musia mať okrem zdravých verejných financií aj stabilné ceny a výmenný kurz. Ich úrokové sadzby musia byť nízke a ich vnútroštátne právne predpisy v menovej oblasti musia byť v súlade s právom EÚ.

Euro bolo na medzinárodné finančné trhy uvedené v roku 1999. Bankovky a mince sa do obehu dostali o tri roky neskôr.

Zatiaľ posledným štátom, ktorý prijal spoločnú menu, bolo v roku 2009 Slovensko. Euro používa približne 329 miliónov občanov, čo sú takmer dve tretiny celkovej populácie EÚ.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy