Ścieżka nawigacji

Estonia gotowa na euro - 12/05/2010

Widok Tallina, stolicy Estonii ©EU

Pozostałych osiem państw wciąż jeszcze nie jest gotowych na przyjęcie euro.

Po upływie sześciu lat od chwili przystąpienia do UE Estonia spełnia kryteria niezbędne do wprowadzenia wspólnej waluty.

Komisja ogłosiła dziś, że zaleci rządom państw UE podjęcie decyzji o przyjęciu przez Estonię wspólnej waluty od stycznia przyszłego roku. Estonia, w której walutą jest w tej chwili korona, będzie 17. państwem w strefie euro.

Informacjom podanym przez Komisję towarzyszy nowe sprawozdanie English , z którego wynika również, że pozostałych osiem krajów UE − Bułgaria, Czechy, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Szwecja i Węgry − nie spełnia jeszcze warunków niezbędnych do przystąpienia do strefy euro. Wielka Brytania i Dania zdecydowały się nie uczestniczyć w integracji walutowej.

Kraje zainteresowane wprowadzeniem euro muszą wykazać się dobrą kondycją finansów publicznych oraz stabilnością kursu walutowego i cen. Stopy procentowe muszą być niskie, a krajowe prawodawstwo dotyczące kwestii walutowych musi być zgodne z unijnymi przepisami.

Euro pojawiło się na światowych rynkach finansowych w 1999 roku. Trzy lata później weszły do obiegu monety i banknoty.

Najmłodszym członkiem strefy euro jest Słowacja, która przyjęła wspólną walutę w 2009 roku. Euro posługuje się już na co dzień około 329 mln osób, czyli prawie dwie trzecie z 500 mln mieszkańców UE.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki