Navigācijas ceļš

Igaunija gatava eiro ieviešanai - 12/05/2010

Igaunijas galvaspilsētas Tallinas skats ©ES

Pārējās astoņas valstis vēl nav gatavas pievienoties eirozonai.

Sešus gadus pēc pievienošanās Eiropas Savienībai Igaunija ir panākusi atbilstību dalībai eirozonā izvirzītajiem kritērijiem.

Eiropas Komisija šodien paziņoja, ka tā ieteiks ES dalībvalstu valdībām atļaut šai valstij pāriet uz eiro no nākamā gada janvāra. Igaunija, kuras pašreizējā valūta ir krona, kļūs par eirozonas 17. dalībvalsti.

Papildus minētajam paziņojumam tika publicēts jauns ziņojums English par astoņām ES dalībvalstīm, kuras vēl neatbilst dalībai eirozonā izvirzītajām prasībām, proti, par Bulgāriju, Čehiju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Ungāriju un Zviedriju. Lielbritānija un Dānija ir izvēlējušās eirozonai nepievienoties.

Lai saņemtu atļauju pāriet uz eirovalūtu, valstīm jāspēj pierādīt, ka to budžets ir līdzsvarots un ka to valūtas maiņas kurss un cenas ir stabilas. Turklāt procentu likmēm jābūt zemām un valsts tiesību aktiem, kas attiecas uz monetāriem jautājumiem, jābūt saskaņotiem ar ES tiesībām.

Eirovalūtu pasaules finanšu tirgos ieviesa 1999. gadā. Savukārt monētas un naudaszīmes laida apgrozībā tikai trīs gadus vēlāk.

Pēdējā valsts, kura pārgāja uz eiro, bija Slovākija, kas to izdarīja 2009. gadā. Ikdienā eirovalūtu lieto ap 329 miljoni cilvēku, kas ir gandrīz divas trešdaļas no ES iedzīvotāju kopskaita (500 miljoniem).

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites