Cesta

Estonsko je připraveno na přijetí eura - 12/05/2010

Pohled na estonské hlavní město Tallinn ©EU

Osm zbývajících zemí zatím podmínky pro vstup do eurozóny nesplňuje.

Po šesti letech od vstupu do EU splňuje Estonsko všechny podmínky k tomu, aby mohlo přejít na euro.

Evropská komise dnes oznámila, že doporučí vládám členských států, aby schválily přechod Estonska na euro od ledna příštího roku. Estonsko, ve kterém se zatím platí estonskou korunou, by se tak stalo sedmnáctým členem eurozóny.

Toto prohlášení doplňuje zpráva English , podle níž zbývajících osm zemí příslušné podmínky zatím nesplňuje. Jedná se o Bulharsko, Českou republiku, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Spojené království a Dánsko o vstup do eurozóny neprojevily zájem a byla jim udělena výjimka.

Podmínkou členství je dobrý stav veřejných financí a stabilita měny a cen. Určitý limit musí splňovat i úrokové sazby a vnitrostátní legislativa týkající se měnových záležitostí musí být uvedena v soulad s právem EU.

Euro bylo na světovém finančním trhu zavedeno v roce 1999. Mince a bankovky byly vypuštěny do oběhu o tři roky později.

Zatím poslední zemí, která euro přijala, bylo Slovensko, kde platí od roku 2009. Každý den používá euro okolo 329 milionů lidí, což představuje téměř dvě třetiny 500milionové populace EU.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy