Navigācijas ceļš

Viss liecina, ka Eiropas ekonomika sāk atgūties - 05/05/2010

Uzņēmējs lasa avīzi © ES

Gaidāms, ka Eiropā pakāpeniski atsāksies IKP pieaugums, tomēr ekonomikas atveseļošanās nebūs tik strauja kā nule piedzīvotā lejupslīde.

Pateicoties stimulējošiem nodokļu un monetārās politikas pasākumiem, 2009. gada trešajā ceturksnī beidzās ekonomikas lejupslīde. Sava nozīme bija arī pagaidu faktoriem, apgalvots jaunākajā ES ekonomikas prognozē.

2010. gadā ES ekonomika atgūsies English par 1 % — tas būs par 0,25 procentu punktiem vairāk, nekā Komisija bija prognozējusi rudenī. Šis pieaugums daļēji izskaidrojams ar to, ka nostiprināties sāk arī pasaules ekonomika. 2011. gadā gaidāma IKP palielināšanās par 1,75 %.

Atveseļošanās ātrums dažādās ES dalībvalstīs būs visai atšķirīgs atkarībā no to konkrētajiem apstākļiem un politikas.

Recesijas laikā strauji palielinājās bezdarbs, tomēr tā rādītāji nav tik drūmi, kā tika paredzēts pērnā gada rudenī. Šogad gaidāms, ka bezdarbs ES noturēsies apmēram 10 % līmenī.

Krīze ir smagi skārusi arī dalībvalstu finanses. Paredzams, ka valstu budžeta deficīts šogad sasniegs vidēji 7,25 % no IKP, tāpat palielināsies arī valstu parāds attiecībā pret IKP.

Inflācija, kas 2009. gadā bija pavisam zema, ir nedaudz pieaugusi, taču vispārējais ekonomikas stāvoklis nepieļaus krasu algu un cenu palielināšanos. Gaidāms, ka šogad visā ES inflācija būs 1,75 %, bet eirozonā — 1,5 %.

Tomēr jārēķinās, ka ES ekonomikas atveseļošanos pavadīs dažas neskaidrības, kā to apliecina nesenās svārstības dalībvalstu obligāciju tirgos. Savukārt riski kopumā ir izlīdzināti.

Komisija parasti nāk klajā ar ekonomikas prognozēm četrreiz gadā — visaptverošās prognozes publicē pavasarī un rudenī, bet starpposma prognozes februārī un septembrī.

 

ES ekonomikas prognoze (2010. gada pavasaris) English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites